JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
P
N
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Poslední aktualizace:
8.10.2024
R - RENAULT 4CV
Auta - RENAULT 4CV - 1955
7.10.2024
B - BRUTAROVÁ Jaroslava

KRUPP 3,5 t - třiapůltuna s dvouválcovým motorem...

Původní článek pro Truck Magazín (únor 2011) od Petra Hošťálka.

Krupp 3,5 t titul
Barevná obálka prospektu z roku 1936 trošku přehání, když znázorňuje nákladní vůz Krupp, uhánějící po čtyřproudové německé dálnici. Ač byl uváděn jako Dvouválcový motor v dospělém náklaďáku, to zní jako vtip, kterému by dneska těžko někdo věřil.
A když k tomu dodáte, že to byl dvoutakt, ještě k tomu diesel a dokonce dvoupístový – tedy s protiběžnými písty, které se potkávaly ve společných spalovacích prostorech, připomíná to spíš schizofrénní sen šíleného konstruktéra, než seriózní výrobek firmy s dlouholetou tradicí a nejlepší pověstí.
Krupp_emblem
Prodloužený valník staršího provedení, který měl ještě značně hranatou kabinu se svislým čelním sklem, krytým výrazným převisem střechy. Při pohledu na fotografii ale zjistíte, že zvenku se třiapůltunový Krupp tvářil úplně konvenčně a zákazníci s ním tak mohli být zcela spokojeni.
Ti konzervativnější proto, že vůz mohli mít i s normálním benzínovým čtyřválcem.
Ti ostatní, kteří se dali přesvědčit firemní reklamou a pořídili si vůz s dvouválcovým dieselem s protiběžnými písty, brzy ocenili výhody, které jim netradiční řešení přinášelo.
Reklamní černobílá kresba z předválečného dobového tisku se sloganem „Mistr co do síly, obr co do výkonu“. Podívejme se tedy, co si každý z nich v prospektu mohl přečíst, než se rozhodl pro tu kterou variantu:

"Co vám Krupp nabízí?
Krupp, to není jen značka s puncem světovosti, ale také symbol plnohodnotné práce.
V průběhu stopětadvaceti let se z malého kovopodniku stala neúnavnou prací firma dnešní velikosti. Vše, co proslulé jméno Krupp znamená, vzniklo ze staré podnikové tradice: „Kvalitní práce především!“
Třiapůltunový rychlý nákladní automobil Krupp je prvotřídní vůz, prvotřídně konstruovaný, z prvotřídního materiálu a prvotřídně vyrobený. Je to mimořádně výkonný náklaďák pro hospodárnou dopravu středně těžkých nákladů. Díky své robustní stavbě a vynikajícím jízdním vlastnostem se těší velké oblibě. Jeho ovládání i údržba jsou jednoduché a praktické."
Tak takhle vypadal ten zázračný Dieselový dvouválec, vyráběný podle licence firmy Junkers. Byl sešroubovaný s převodovkou do jednoho celku a o co byl oproti čtyřválcovému benzínovému motoru kratší, o to byl kvůli protiběžným pístům vyšší. Převodovka měla na pravém boku nálitek, který nesl čep páky ruční brzdy. "Pokud se na vůz, který se vyznačuje účelným a líbivým zevnějškem, podíváte zblízka, první, co vám padne do oka bude motor. Ten je srdcem vozu a proto byl stvořen jako silný a dobrý stroj. Na jeho provozní spolehlivost a dlouhou životnost byl kladen nejvyšší důraz.
3 ½ -t Krupp může být vybaven buď 60 ks 2-válcovým Krupp Diesel-motorem (licence Junkers), nebo 75 ks 4-válcovým Krupp motorem karburátorovým, pracujícím jako benzínový čtyřtakt.
Krupp Diesel-motor (licence Junkers) nabízí všechny přednosti vznětového motoru. Je to dvoupístový motor, který pracuje ve dvoutaktním režimu, tudíž vykazuje při stejných otáčkách stejný počet pracovních cyklů, jako by měl čtyřtaktní motor čtyřválcový.
Tento motor je velmi jednoduchý a ztělesňuje pravé „Kolumbovo vejce“ ve stavbě dieselů. Oproti karburátorovým motorům se vyznačuje výraznou úsporou provozních nákladů. Žádný jiný diesel stejného obsahu nedosahuje ani přibližně takového litrového výkonu. Jeho konstrukce je hospodárná a promyšleně jednoduchá.
Palivo je prostřednictvím nejjemněji řiditelného vstřikovacího čerpadla vstřikováno přímo do spalovacího prostoru, který je v každém válci nedělený, nemá žádné komůrky."
Řez motorem Krupp - Licence Junkers Krupp Diesel-motor (licence Junkers) vykazuje litrový výkon zhruba 22-23 ks.
Každý válec má vrtání Ø 85 mm, zdvih 240 mm a zdvihový objem 1,35 litru.
Plnění a vyplachování motoru vzduchem děje se prostřednictvím sacích a výfukových kanálů, které jsou řízeny protiběžnými písty. Velký vzduchový filtr čistí nasávaný vzduch. Díky tangenciálnímu uspořádání sacích kanálů jsou válce účinně plněny, rozvířeny i vyplachovány.
Motor běží mimořádně klidně a stejnoměrně. Krupp Diesel-motory (licence Junkers) se vyznačují dlouhou životností a jejich provozní údržba je levná. Přinejmenším proto, že jsou konstruovány jednoduše a že jsou jejich díly lehce vyměnitelné.
"Motor spojuje s přenosem hnací síly suchá jednolamelová spojka, která je zcela prostá zpětného škubání a umožňuje vozu šetrné rozjíždění a lehce jdoucí řazení.
Vlastní přenos síly je uskutečněn prostřednictvím čtyřrychlostní převodovky se širokými koly s broušeným ozubením, zhotovenými z vysoce zlepšené zvláštní oceli. Kulové řazení usnadňuje bezhlučné řazení.
Od převodovky vede k rozvodovce zadní nápravy kloubový hřídel se třemi olejotěsně uzavřenými Faudi-klouby. Most zadní nápravy je typu "Banjo" a spirálové kuželové soukolí je z kvalitní oceli a běží v kuličkových a válečkových ložiskách."
Z pohledu shora na podvozek je zřejmé jeho běžné konvenční uspořádání – nýtovaný rám, pevné nápravy zavěšené na podélných listových pérech a klasická kapota s nezbytnými třemi propletenými kruhy firmy Krupp na chladiči… "Silně skloněné řízení je provedeno jako šnekové a jeho chod je lehký.
Přední náprava se širokým rozchodem umožňuje velký rejd předních kol a ve spojení s odpovídajícím rozvorem dělá vůz obratným. Motor leží z větší části před přední nápravou a to dává výhodné rozdělení váhy spolu s větší ložnou plochou.
Vybavení vozu olejovými brzdami ATE-Lockheed na všechna čyři kola, což má výhodu přirozeného rozdělení tlaku na jednotlivá kola, dává řidičovi pocit bezpodmínečné bezpečnosti. Zákonnému předpisu odpovídá i ruční brzda, působící na zadní kola.
Rám s příčkami je lisovaný z U profilované Krupp speciální oceli a ukazuje se i při nejtěžších nárocích deformací prostý. Vyznačuje se zvlášť silnou stranovou stabilností.
Pera jsou zvláště silná a dlouhá. Jejich přední konce jsou uložené prostřednictvím čepů v kozlících rámu, zatímco zadní konce jsou v kluzném uložení volně pohyblivé.
Jako nástavby přicházejí v úvahu pevné nebo sklápěcí valníky s plachtou či bez, právě tak jako speciální karoserie dle požadavků zákazníka. Bohatý výběr příslušenství a náhradních dílů je samozřejmostí a zaručuje ulehčení péče o vozidlo."
Třiapůltunový Krupp už s novější kabinou se zešikmeným čelním sklem, tady jako standardní valník s plachtou. Tolik továrna.
A z dnešního pohledu?
Čtyřválcový benzínový motor s OHV ventily v hlavě lze v době mezi světovými válkami pokládat za značně moderní. Většina benzínových náklaďáků měla spodový motor ještě i po druhé světové válce.
Ovšem onen dvoutaktní Diesel s protiběžnými písty, to byla skutečně převratná záležitost.
Na rozdíl od klasického dvoutaktu, kde sací i výfukové kanály otevírá jediný píst a tudíž je rozvodový diagram vždy jen jistým kompromisem, u dvoupístového motoru se společným spalovacím prostorem jeden z pístů řídí otevírání a zavírání sacích kanálů a druhý píst otevírání a zavírání kanálů výfukových, takže rozvodový diagram může být prakticky jakýkoliv.
Krupp LD 3 M 122 s třístrannou sklápěčkou, zvedanou hydraulickým válcem systému Meiller. Díky malému vrtání mohl mít licenční dvoutaktní Krupp Diesel-motor litinové písty, které daleko lépe snášely kompresní tlaky naftového motoru a co víc, mohly mít daleko menší vůle ve válcích, než kdyby byly hliníkové. Litinové písty se s rostoucí teplotou roztahovaly přibližně stejně, jako litinové vložky válců a to znamenalo nejen menší riziko zadření, nejen menší nároky na pístní kroužky, ale i daleko větší životnost motoru.
Překvapivé jsou i továrnou zaručované parametry: Benzínový motor musel mít skoro dvakrát tak velký objem, aby jeho výkon byl o pouhých patnáct koníků větší, což ovšem popisovaný Diesel hravě vyvažoval daleko větším kroutícím momentem. A o rozdílu ve spotřebě ani nemluvě!
Rozměrový náčrt.
Pomineme-li ovšem onen hodně atypický dvoutaktní motor, pak se v obou případech jednalo o vcelku konvenčně řešený nákladní vůz, který kromě o něco vyšší kvality nijak zvlášť nevybočoval z tehdejšího konstrukčního standardu.
Rám měl nýtovaný, ve spojích příček s podélníky zesílený a podélná listová péra byla uložena v ocelolitinových domečcích, zespodu přinýtovaných k podélníkům.
Přední náprava byla podvěšená, zadní procházela nad listovými svazky.
Rozměrná palivová nádrž měla své místo napříč v kabině, pod sedadlem posádky, přičemž její plnící hrdlo bylo vyvedené skrz pravou stěnu kabiny ven.
Baterie byla umístěná v plechové skříni, zavěšené po pravé straně rámu.
Vůz se vyráběl poměrně dlouho, tomu odpovídalo provedení kabiny, které u starších verzí mělo svislé čelní sklo, shora kryté výrazným převisem střechy. Novější provedení už mělo zkosené přední sloupky kabiny, takže dělené čelní sklo bylo šikmé a střecha kabiny se dopředu výrazně svažovala. V obou případech byly kabiny smíšené konstrukce, s dřevěnou kostrou oplechovanou předlisovanými panely. Střecha kabiny pak obvykle měla potah z umělé kůže, lemovaný kovovou lištou.
Elektrická výbava sestávala z obvyklých dvou reflektorů, jedné kombinované zadní lampy s brzdovým světlem a ručičkových ukazatelů směru. Před řidičem byl elektrický stírač a to jediné, co měl Krupp navíc, byly u většiny vozů přidané poziční lampičky na předních blatnících.
Motor: M 402
Pracovní způsob: dvoutaktní
Rozvod: okénky vložek válců
Počet válců: 2
Vrtání: Ø 85 mm
Zdvih: 240 mm
Kompresní poměr: 1 : 15
Objem válců: 2 724 ccm
Plnění: vstřik. čerpadlo Junkers
Palivové čerpadlo: mechanické membránové
Filtr vzduchu: Eberspächer

Technické údaje vozu s dieselovým dvouválcovým motorem licence Junkers:

Typové označení: LD 3,5 M 122

Pořadí zapalování: 1-2
Chlazení: vodní podporované pumpou
Starter: Bosch BPC 3/12 R 9
Baterie: Varta 12 V / 150 Ah
Normální otáčky: 1 500 ot./min.
Maximální výkon: 60 ks
Max. kroutící moment: 32 m/kg při 700 ot./min.
Motor: M 202
Pracovní způsob: čtyřtaktní
Rozvod: ventily (OHV)
Počet válců: 4
Vrtání: Ø 105 mm
Zdvih: 160 mm
Kompresní poměr: 1 : 5,5
Objem válců: 5 542 ccm
Plnění: karburátor Solex MOHRS
Palivové čerpadlo: mechanické membránové
Filtr vzduchu: Delbag

Technické údaje vozu s benzínovým motorem:

Typové označení: L 3,5 M 142
Pořadí zapalování: 1-2-4-3
Chlazení: vodní podporované pumpou
Starter: Bosch BNF 25/12 R S
Baterie: Varta 12 V / 75 Ah
Normální otáčky: 1 600 ot./min.
Maximální výkon: 75 ks


Spojka: jednolamelová suchá
Převodovka: ZF Kb 40
Počet rychlostních stupňů: 4 vpřed + zpátečka
Převodové poměry: 1.rychlost – 1 : 5,18
2.rychlost – 1 : 2,77
3.rychlost – 1 : 1,63
4.rychlost – 1 : 1
zpátečka – 1 : 5,4
Převod rozvodovky zadní osy: 1 : 4,8
Řízení: šnekové, volant vlevo
Přední náprava: pevná, kovaná

Podvozek
Nosnost: 4 300 kg
Rozvor normálního chassis: 4 000 mm
Rozvor prodlouženého chassis: 4 300 mm
Rozchod vpředu: 1 750 mm
Rozchod vzadu: 1 675 mm
Provozní váha chassis včetně pneu: 2 900 kg (benzín - 2 700 kg)
Nejvyšší rychlost dle převodu: 45 / 50 km/hod. (benzín - 48 / 53 km/hod.)
Poloměr otáčení: 14,7 m
Kola: ocelové disky Hering nebo Kronprinz s děleným ráfkem a závěrným prstencem
Pneumatiky: 7,25 – 20 extra (vzadu ve dvojmontáži)
Parametry vozu připraveného k jízdě:

Délka ložné plochy normálního vozu: 4 000 mm
Délka ložné plochy prodlouženého vozu: 4 600 mm
Šířka ložné plochy: 2 000 mm
Celková délka normálního vozu: 6 600 mm
Celková délka prodlouženého vozu: 7 200 mm
Největší šířka vozu: 2 250 mm
Největší výška vozu (přes kabinu): 2 300 mm
Výška horní hrany rámu nad zemí (naložená): 715 mm
Výška ložné plochy nad zemí (naložená): 1 100 mm
Nejmenší světlost vozu (pod diferenciálem): 225 mm
Pohotovostní váha normálního vozu: 3 700 kg (benzín - 3 500 kg)
Nosnost: 3 500 kg
Tlak přední nápravy: 2 450 kg (benzín - 2 300 kg)
Tlak zadní nápravy: 4 750 kg (benzín - 4 700 kg)
Spotřeba paliva na 100 km: 18 litrů (benzín - 25 litrů)
Spotřeba oleje na 100 km cca: 0,6 litru (benzín - 0,5 litru)
Zpracováno s použitím archivních materiálů Jihočeského motocyklového musea a materiálů zapůjčených ze soukromé sbírky Emila Nachlingera.