JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Zašlapaný hurikán - 2009

premiéra televizního pořadu ČT2 ve čtvrtek 29. října 2009 (21.55)

Zaslapane_projekty Mohla to být chlouba československého motocyklového průmyslu. Motocykl Hurikan měl na svou dobu velmi moderní konstrukci. Protože ho však nevyvinuli soudruzi, ale soukromník, putoval mezi Zašlapané projekty.

Text: Petr Kučera
mix TV

Vladislav Vlk byl úspěšným meziválečným motocyklovým závodníkem, továrním jezdcem firem Ogar a Jawa. Během nacistické okupace se musel své vášně dočasně vzdát, tak aspoň o motorkách přemýšlel. A v jeho hlavě se zrodila myšlenka zkonstruovat úplně nový stroj, který by splňoval nejvyšší nároky doby. Po skončení války se s týmem spolupracovníků pustil do realizace svého snu a výsledkem dvouleté práce byl v roce 1949 prototyp motocyklu Hurikan, který svou avantgardní konstrukcí o mnoho let předběhl dobu.
Kromě několika pokusných "modelů" Vlk postavil i jeden plně funkční soutěžní speciál. Osadil ho motorem OHC o objemu 350 ccm a objel s ním i několik závodů.
Doba však už tehdy soukromým průkopníkům nepřála, socialistickým plánovačům se Vlkův geniální koncept nezdál dost dobrý. Do výroby se nikdy nedostal. Jediný skutečný exemplář Hurikanu se naštěstí dochoval zásluhou nadšence Jiřího Musila, který unikátní stroj nedávno kompletně zrenovoval a věnoval do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.