JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

Malá Solnice
Piaristické náměstí
České Budějovice

Otevírací doba:
od 1.dubna do 31.října
denně 10:00-18:00

tel. 723 247 104
exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Foto a stručný popis jednotlivých exponátů musea.

 vyhledávání:


Petr Hošálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


STADION S 11 - 1958 (cestovatelský)

Legendární moped továrního jezdce Zdeňka Knota, jeden ze tří, které jely v roce 1958 propagační cestu do Bulharska.

Knotův cestovatelský zleva
Všechny tři mopedy, které továrna na propagační cestu do bulharska vypravila, měly zvětšenou nádrž na 5,25 litru paliva. Motory měly ještě plechové víko zapalování, pod které zatékalo a tak došlo během cesty k několika závadám zapalovací cívky, způsobeným zatékáním za deště. Jinak ale mopedy absolvovaly cestu bez problémů, na výbornou...
Motor: jednoválcový dvoutaktní v bloku s dvoustupňovou převodovkou
Vrtání / Zdvih: Ø 38 mm x 44 mm
Obsah: 49,8 ccm
Výkon / otáčky: 1,5 ks při 4.250 ot.min.
Karburátor: Jikov 2912 M
Elektrická výzbroj: setrvačníkové magneto PAL
Objem nádrže: 5,25 litru

Parametry:
Délka: 1 750 mm
Šířka: 640 mm
Výška: 1 000 mm
Váha: 36 kg
Spotřeba: 1,6 l / 100 km
Max. rychlost: 40 km/hod.
Zdeněk Knot - fotografie z roku 1958. Zdeněk Knot
nastoupil do Motoru Jikov v roce 1957 jako vedoucí montáže mopedových motorů, protože v té době ještě nebyla hotová linka, první motory montoval osobně, na plachtě, rozprostřené v nové hale na podlaze.
Spolu se svým bratrem, konstruktérem Františkem Knotem, se stal jedním z továrních jezdců, sdružených v závodní organizaci Svazarmu Motor Jikov.Absolvoval nejen celou řadu soutěží, ale v roce 1958 byl jedním ze čtyř účastníků (ing.Milan Jozíf, Vladislav Zikán, Zdeněk Knot a Hanuš Holzer), kteří jeli na mopedech Stadion S 11 velkou propagační cestu do Bulharska - viz výše popsaný moped.
V roce 1959 byl vyslán do Rigy, aby se tam zúčastnil zkušební cesty sovětských mopedů Riga 1 s československými motory Jawa 552.
V roce 1960 spolu se svým bratrem zkonstruoval vylepšenou verzi mopedu S11 s pérováním zadního kola.
Následně přešel do oddělení OTS, kde v rámci své práce jezdil po zemích, kam se mopedy Stadion exportovaly a odstraňoval tam jejich závady.
Byl i u definitivního ukončení výroby mopedů Stadion, včetně prodeje neprodaných zásob do Turecka a tam jejich kompletování.
Zdeněk Knot se svým mopedem v okamžiku oficiálního startu v Bratislavě. V neděli 10. srpna 1958 stojí tři Stadiony S 11 s jezdci ing. Milanem Jozífem, Zdeňkem Knotem a Vladislavem Zikánem před budovou slovenského národního divadla v Bratislavě v obklopení spoustou zvědavých Bratislavanů.
Zatím, co kolem Vládi Zikána se ještě pořád motají hezká děvčata ve slovenských krojích a s květinami v rukou, Zdeněk Knot už zapíná bundu a přemýšlí o tom, že teď už se tedy neodvolatelně startuje!
Na cestu jezdci vyrážejí s doprovodným Spartakem za zády, přejíždějí Dunaj a míří vstříc příštím 4.000 kilometrů.
Jejich úkolem je projet Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, v bulharském městě Loveč předat továrně na jízdní kola a motocykly Balkan oficiální pozdravný dopis z rakovnické Stadionky a pak dojet až k Černému moři.
Po cestě mají být k disposici doprovázejícímu televiznímu redaktorovi J. Bouzovi a kameramanovi J. Sekerkovi kvůli natáčení propagačního filmu a kromě toho mají ve všech hlavních městech pořádat besedy se zástupci tamního tisku.
Více se dočtete v knize Petra Hošálka "Československé mopedy 1, Stadion S-11", vydané jihočeským Nakladatelstvím Růže.
www.nakladatelstviruze.cz
KOMENTÁŘE:

2.12.2012 jožka:
dobre věci se už nedělaji nebo že by nebyli odbornici a podpora lidu a statu
 
14.2.2014 PROFESIONÁL:
VŽDY MĚ UDIVUJE VETERÁN VYOBRAZENÝ K NĚJAKÉMU ČLÁNKU A JE NEODBORNĚ AMATÉRSKY ZRENOVOVANÝ , NEBO MÁ RŮZNÉ NEDOSTATKY A NIKOMU TO NEVADÍ.....TAK JAKO STADION NA HORNÍM OBRÁZKU MÁ KRÁTKÉ KOLENO VÝFUKU CO PATŘÍ NA S 22 A POTOM TO VYPADÁ ŽE TO RENOVOVAL NĚJAKÝ MIGRIFIČ......
 
18.2.2014 Petr Hošálek:
K Vaší poznámce o neodborně renovovaném veteránu: vyobrazený stroj je originál, ten, se kterým jel Zdeněk Knot popisovanou propagační cestu do Bulharska. V této podobě jej pro cestu připravila továrna (ve třech exemplářích, stejných, jen jinak zbarvených), takže tady není nic k polemizování. Jediné, co už není původní, je potah sedla, originál se před cca třemi lety definitivně rozpadl...
 
7.3.2014 PROFESIONÁL:
ORIGO GUMOVÉ SEDLO UŽ SE DELŠÍ DOBU VYRÁBÍ , JDE KOUPIT NA NETU NEBO VETERÁNSKÝCH BURZÁCH , CENA JE OD 950,- PO 1,200,- kč , MÁM HO ASI 3,5 ROKU A VYPADÁ TO NA KVALITNÍ VÝROBEK . TA KOŽENKOVÁ NÁHRADA TO JE HRŮZA , VYPADÁ TO JAK ŠPATNĚ OFAČOVANÁ BOLAVÁ NOHA.........UŽ I PEDÁLY ORIGO NA S1 SE DĚLAJÍ , VYPADAJÍ DOBŘE ALE CENA JE 1,800,- POKUD CHCETE MÍT STADIONA JAK BYL ORIGO TAK TO MUSÍTE KOUPIT , JINAK TO VYPADÁ ŽE TO RENOVOVAL NĚJAKÝ MIGRIFIČ................
 
14.2.2014 ŠÉFSEXU:
p.HOŠTĄÁLEK MÁM DOTAZ - V KTERÉM ROCE JSTE SLOUŽIL V POČAPLECH A NA KTERÉ ROTĚ A JMÉNO VEL. ÚTVARU...JEN TAK PRO ZAJÍMAVOST..........
 
18.2.2014 Petr Hošálek:
Dobrý den,
v Počáplech jsem sloužil asi někdy v roce 1963, možná 1964? Už nevím, vojenskou knížku už dávno nemám. Sloužil jsem ve velitelské rotě se zařazením nejprve řidič a následně obsluha pojízdného rozhlasového a propagačního vozu (skříňová V3S s rozhlasovými tlampači, viz fotka ve článku o vozech V3S). Kdo tehdy byl velitel útvaru dnes ani netuším. Jediné jméno, které si pamatuji, byl kapitán Ingala, velitel autoparku...
 
7.3.2014 ŠÉFSEXU:
ZDRAVÍM , JÁ JSEM NARUKOVAL V DUBNU 73 VÚ 3952 A BYL NA BARÁKU U CESTY VEDLE PLOTU AUTOPARKU , BUZERÁK BYL JEŠTĚ ŠKVÁRA , PO PŘÍMAČI V3S PONTONY , PO MĚSÍCI T 111 ŽELEZNÉ HALABURDÍ K PONTONŮM A JAK ŠLI MAZÁCI DOM TAK 138 AUTOJEŘÁB , TÍM SE TY PONTONY NAKLÁDALY , NAPROTI KASÁRNÁM BYL STŘEŽENÝ NÁŠ OBJEKT A TAM SE STAVĚLY PONTONOVÉ MOSTY PŘES LABE , JINAK TAM MÁM V BASE ODSEZENÝCH KOLEM 200 PO SLUŽBĚ SKORO VŠECHNO ZA NEUPOSLECHNUTÍ ROZKAZU........POKUD SE UKÁŽETE V BRNĚ V DUBNU NA BURZE TAK SE OZVU..........
 
9.11.2014 MISTR PŘES STADIONY:
Zdravím p. HoštĄálek , jsem rád že se o stadiony někdo více zajímá , všechna čest , mám dotaz - v pořadu zašlapané projekty jste řekl o nosičích na s 11 pokud se koupily bez tak fabrika poslala později ale jiné barvy než měl třeba majitel mopeda....já mám mopeda od roku 58 až dodnes , už jsem jich dost zrenovoval a viděl ale s11 měla vždy nosič v barvě blatníku - slonová kost , tak mi není jasné kde jste přišel k těmto informacím , leda že šlo o s22 a ne o s11.....
 
29.1.2015 ZDRÁHAL:
taky jsem nikdy na S11 neviděl nosič jiné barvy než jakou měl blatník...
 
29.1.2015 Vichánek:
jak vidím ty blbečky co na mopedech závodí a podobně je ničí je mi z nich špatně.......většinou to mají v bordelu že je strach se na to jenom podívat , absolutně žádný vztah ani znalosti jen vykuchat výfuk pořádně to podrátovat a všelijak možně zbastlit a hurá....nevím co si tím chtějí dokazovat......a další všelijací rádoby učitelé GO to je taky ukázka ubohosti a ještě to dají na internet.......
 
16.8.2016 vasek:
Barvu slonovou kost s 11 neměli to je blbost ,šedá světlá jiná ne.
 
17.11.2016 Hana Kloučková:
Dobrý den,
existuje spojení na pana Zdeňka Knota?
Jsem bývalá spolužačka jeho dcery Ivany a nemám kontakt ani na ní.
Děkuji Vám
 
11.5.2018 Judi:
b5Pqvx https://www.genericpharmacydrug.com
 
21.2.2021 johnanz:
IKUNyo https://writemyessayforme.web.fc2.com#write
 
22.2.2021 Boris:
Will I get travelling expenses? amlodipine simvastatin While most traders agree that duty-free oil exports toBelarus are indeed a significant money-spinner, they note thatprofitability was hardly ever a factor in previous spats betweenRussia and its much poorer neighbour.
 
22.2.2021 Pasquale:
Canada>Canada desyrel generic name Of course, well-connected people often merit every penny oftheir funding - after all, even connected people typically alsoneed smarts and drive to get a prestigious degree or land a goodjob at a respected company.
 
22.2.2021 Ricky:
Another service? ofloxacin tinidazole terbinafine hcl clobetasol propionate dexpanthenol cream Lobsters continue to grow in size, too: A select group of lobsters produce a remarkable amount of telomerase, an enzyme that helps them grow new, larger shells throughout their lifetime, even as they approach 50 or 60.
 
23.2.2021 Jerrod:
Could I make an appointment to see ? maxalt rapitab 10 mg pris BlackBerry's assets include a shrinking, yet well-regarded services business that powers its security-focused messaging system, worth $3 billion to $4.5 billion; a collection of patents that could be worth $2 billion to $3 billion; and $3.1 billion in cash and investments, according to analysts.
 
23.2.2021 Austin:
Who would I report to? xenical para perder peso Instead it called for a multilateral approach involving inviting "key origin, transit and destination countries" to a conference "to explore concrete operational and policy responses, including regional approaches and efforts to enhance border security".
 
23.2.2021 Waylon:
Looking for work elavil 5 mg However, he stresses: “I’m not naive enough to think when you’re in hospital and off-your-face on meds that you’ll listen to a piece of Bach and it will fix everything. Because, of course, it won’t.”
 
23.2.2021 Warner:
Could you ask him to call me? imuran fiyat farki Sunni MPs voiced their anger in Sunday's parliamentary session and urged judicial authorities to take ''serious'' and ''acceptable'' measures to punish Irancell.
 
23.2.2021 Sylvester:
I do some voluntary work can voltaren gel increase blood pressure (Additional reporting by Annie Bannerji and Mayank Bhardwaj in NEW DELHI, Kate Kelland in LONDON, Ole Mikkelsen in COPENHAGEN, Catherine Hornby in ROME and Rujun Shen in SINGAPORE; Editing by Raju Gopalakrishnan)
 
23.2.2021 Steep777:
A Second Class stamp cleocin 1 gel However, I C I C I Bank contributed fall of 25.95 points in theSensex. It was followed by Bharti Airtel (6.52 points), State BankOf India (5.49 points), Tata Consultancy Services (5.08 points) andMahindra & Mahindra (4.27 points).
 
23.2.2021 Connie:
Incorrect PIN cozaar plus forte bijsluiter
Police said Kapcsos frightened some elderly residents who saw him sneaking around while carrying a black baseball bat and wearing a hooded sweatshirt, another long shirt, a mask and a pair of gloves - all of them black.
 
23.2.2021 Dusty:
Could I make an appointment to see ? estrace 0.5mg Blackman, a vice president at a company called DOARLitigation Consulting, started her career as an expert witnessin cases involving battered women, then later began advisinghigh-priced lawyers in white-collar and patent cases.
 
23.2.2021 Felipe:
International directory enquiries levitra bayer precio "Tech, in my opinion, has more redeeming underlying value than finance," said Ralph Shive, portfolio manager of Wasatch Large Cap Value Fund in South Bend, Indiana. "Technology usually adds value, adds productivity, creates value out of thin air."
 
23.2.2021 Randell:
A staff restaurant generic brand for wellbutrin Investment banking was a second strong suit for JPMorgan. Revenue climbed 17 percent to $3.1 billion, driven by higher fees from underwriting debt and equity issues. Fees from advising companies on mergers and acquisitions fell by 15 percent to $304 million.
 
23.2.2021 Seymour:
How long are you planning to stay here? maxalt wafers during pregnancy Even commercial sites stumbled. Ehealth, which receivedfederal permission to sell Obamacare policies, was able to sellcoverage to people in Connecticut, California, Maryland, Texasand Florida but not New York, New Jersey or Rhode Island.
 
24.2.2021 Cecil:
Are you a student? can i stop arimidex cold turkey It said JP Morgan, Raiffeisen Bank International and BNP Paribas would be joint leads for theissue, which would not affect its plans for a capital increasevia a share placement to help boost its free float.
 
24.2.2021 Norman:
Could you give me some smaller notes? cefadroxilo pediamecum pdf More European companies including French, Scandinavian andUK firms are also expected to refinance loans early to takeadvantage of cheaper pricing or amend and extend existing loans,which could push loan volume higher.
 
24.2.2021 Alfred:
Stolen credit card venlafaxine 75mg for anxiety ………………………………………………………………………………
 
24.2.2021 Nigel:
In a meeting flagyl price at dischem July 25 (Reuters) - Dow Chemical Co will considerselling its paint, construction and chlorine businesses as itjoins industry rivals in shedding units vulnerable to commodityprice swings, its chief executive said.
 
24.2.2021 Joshua:
I read a lot seroquel 25 mg bijsluiter Chinese Foreign Ministry spokeswoman Hua Chunying said China has no objections to trade and other types of exchanges between Taiwan and foreign countries as long as they stop short of "official relations."
 
24.2.2021 Jerrod:
I was born in Australia but grew up in England naproxen tablet ip 250 mg uses in marathi Suspected members of Boko Haram killed 11 people in anattack on Damboa town in Borno state on Thursday, shooting atsoldiers, burning shops and killing civilians, a military sourcesaid, asking not to be named because he was not authorised togive official statements.
 
24.2.2021 Benedict:
Whereabouts are you from? how long does it take for dulcolax to work But when Veronica Connolly, 56, a devout Roman Catholic was put on trial for malicious communications after sending pictures of aborted foetuses to chemist shops in Solihull, West Midlands, she was convicted. She later appealed but lost.
 
25.2.2021 Sherwood:
Looking for work antybiotyk ceclor cena Excluding an accounting adjustment that analysts andinvestors typically ignore, Morgan Stanley earned 50 cents pershare. (Reporting by Lauren Tara LaCapra in New York and Tanya Agrawalin Bangalore; Editing by Ted Kerr)
 
25.2.2021 Adolfo:
Who would I report to? amlodipine rxlist Among institutions, Benchmark and affiliated entities own 6.7 percent of shares, while Rizvi Traverse Management, Spark Capital, Union Square Ventures and DST Global are each shareholders of 5 percent or more.
 
25.2.2021 Connie:
Do you know each other? diclofenac potassium 50 mg paracetamol 500 mg More than a dozen banks and brokerages are beinginvestigated by regulators and anti-trust watchdogs worldwidefor manipulating benchmark rates such as Libor and Euribor,which are used to price trillions of dollars of products fromderivatives to credit cards.
 
25.2.2021 Efrain:
How do I get an outside line? ciprofloxacin metronidazole terbinafine clobetasol cream uses in telugu Nokia today launched a raft of new products including its first Windows tablet device and two new large- screen smartphones, or "phablets" as it hailed a "generation of innovation".
 
25.2.2021 Hiram:
Punk not dead tretinoin cream 0.1 uk
Some antidepressants may be of greater concern than others. And some factors - such as higher doses and longer durations of use - seem to raise diabetes risks as well, a team of UK researchers reported.
 
25.2.2021 Grady:
We work together paracetamol brausetabletten Vitsoe has recently branched out into new products – or rather, re-engineered versions of forgotten design classics – and has been granted exclusive permission to an entire portfolio of Rams’s furniture designs.
 
25.2.2021 Mary:
Insufficient funds lisinopril hctz side effects sweating Babies born today – future monarchs or not – should not be given premium bonds. Instead, well-wishers should take advantage of tax efficient savings products and plump for a Junior Isa or personal pension for newborns.
 
25.2.2021 Lindsay:
An envelope dexlansoprazole mr capsules 60 mg uses in telugu Defendants named in Rold’s lawsuit include former Labor Commissioner M. Patricia Smith, who became President Obama’s Solicitor of Labor in 2010, and Gov. Cuomo, who was state attorney general during Rold’s tenure.
 
25.2.2021 Earnest:
Canada>Canada standpharm pakistan pvt ltd lahore
An unused parcel of land straddling Lisbon and Sprague owned by Fusion Paperboard that will soon be home to a 20-acre solar array can already count two of Connecticut’s biggest utilities among its customers.
 
26.2.2021 Marlon:
real beauty page lansoprazole 15 mg adverse effects "Bayer violated its duties under FDA regulations and state law by selectively presenting data as to [blood clotting] events," Kessler said in court documents, citing studies that Bayer itself conducted but allegedly misreported to regulators.
 
26.2.2021 Greenwood:
I enjoy travelling tretinoin adapalene reddit Coal India, which prices domestic coal at discounts ofbetween 45 and 70 percent to international prices, had raisedprices for some categories of coal in May, a move which willyield additional revenue of 25 billion rupees annually.
 
26.2.2021 Rueben:
I live in London tylenol bulk wholesale It ends a bitter takeover battle in which Elan rejected three lower bids from U.S. investment firm Royalty Pharma ROYPH.UL amid injunctions, court hearings and a war of words before putting itself up for sale last month.
 
26.2.2021 Eusebio:
Could you ask him to call me? ajanta pharma share price prediction But five months later, Groupon unexpectedly revised itsfourth-quarter 2011 results by reporting a larger net loss and"material weakness" in its internal controls, saying it failedto set aside enough money for customer refunds.
 
26.2.2021 Haywood:
Some First Class stamps singulair 4 cena ziko 1 out of 6.5 Americans who are deemed “employed” work for federal, state or local units of government (25 million government employees in total, NOT including military service members or those employed by companies that are essentially government “contractors”).
 
26.2.2021 Homer:
Do you need a work permit? livial price in egypt These include British-listed defence groups BAE Systems and Cobham, drugs firm BTG and Germanconstruction company Heidelbergcement, which rely onU.S. government contracts for between 20 and 40 percent of theirrevenues, according to Credit Suisse estimates.
 
26.2.2021 Kaden:
Very interesting tale lamisil 250 mg tabletta ra SACRAMENTO, Calif. (AP) — A federal judge approved a request from California and federal officials on Monday to force-feed inmates if necessary as a statewide prison hunger strike entered its seventh week.
 
27.2.2021 Tristan:
A few months solu-medrol 40mg Another building products maker, CPG International Inc, hasalso been put up for sale by private equity owner AEA InvestorsLP and has attracted interest from private equity firms TPGCapital LP, Warburg Pincus LLC, Ares Management LLC andBerkshire Partners LLC in deal that could fetch up to $1.5billion, Reuters reported last month.
 
27.2.2021 Silas:
Languages cch dng thuc cefaclor 125mg Revenue was little changed at $6.45 billion, as Americankept 84.8 percent of seats filled on its main jet fleet. AMR’sfuel expenses slid 3.2 percent to $2.14 billion, while wages andsalaries tumbled 18 percent to $1.45 billion.
 
27.2.2021 Lewis:
An accountancy practice sildenafil citrate tablets hiegra 200 mg Either way, it has “outraged” Grégory’s parents, Christine and Jean-Marie Villemin. According to their solicitor, Thierry Moser, they are demanding that festival organisers issue an immediate and sincere letter of apology. If not, they are threatening to take legal action to “punish such seriously inappropriate behaviour”.
 
2.3.2021 Numbers:
Another service? claritin d 24 hour 15 count
New York-based Univision was taken private by a group of buyout firms including Madison Dearborn Partners, Providence Equity Partners, TPG Capital and Thomas H. Lee Partners for $12.3 billion in March 2007.
 
3.3.2021 Getjoy:
How do you spell that? indocin headache side effect Hyundai Motor Co. said Thursday its April-June profit fell 1 percent from a year earlier to 2.5 trillion won ($2.2 billion) even as sales rose 6 percent to 23.2 trillion won ($20.8 billion). Operating profit declined 5 percent to 2.4 trillion won.
 
3.3.2021 Ignacio:
Looking for a job anadrol and dianabol cycle Dealers are focusing more of their activities on theirlargest clients as they shrink their balance sheets and astrading margins for fixed-income instruments come underpressure, Greenwich said. Smaller funds, as a result, arestruggling more to complete affordable trades.
 
3.3.2021 Sheldon:
How many would you like? sports shop artane Suspected members of Boko Haram killed 11 people in anattack on Damboa town in Borno state on Thursday, shooting atsoldiers, burning shops and killing civilians, a military sourcesaid, asking not to be named because he was not authorised togive official statements.
 
3.3.2021 Kristopher:
Accountant supermarket manager que significa prozac em portugus It said S&P rated more than $2.8 trillion of RMBS and nearly $1.2 trillion of CDOs from September 2004 to October 2007, and was motivated to inflate ratings to add market share and win more fees from issuers and bankers that pay for its ratings.
 
4.3.2021 Blake:
Could you ask her to call me? adapalene buy canada (Reporting by Rhys Jones, Estelle Shirbon, Mark Anderson, Michael Holden in London; Additional reporting by Andrea Shalal-Esa in Washington, Alwyn Scott in Seattle and Tim Hepher in Paris; Writing by Guy Faulconbridge and Kate Holton; Editing by Jane Barrett, David Evans and Tim Dobbyn)
 
4.3.2021 Brain:
How do you do? buy ventolin no prescription uk (Additional reporting by Tom Finn, Yasmine Saleh, Edmund Blair, Alexander Dziadosz, Shadia Nasralla, Ali Abdelaty, Omar Fahmy, Peter Graff, Patrick Werr and Mike Collett-White in Cairo, Yusri Mohamed in Ismailia and Lesley Wroughton in Washington; Writing by Mike Collett-White and Peter Graff; editing by David Stamp)
 
4.3.2021 Garth:
A staff restaurant ciprofloxacin uses and side effects Former U.S. Senator Richard Lugar, who helped establish apost-Cold War program to secure and decommission Soviet-erastockpiles of nuclear, biological and chemical weapons, says theUnited States has recently developed a prototype for a mobilesystem that can eradicate chemical warfare agents on site.
 
4.3.2021 Harvey:
A book of First Class stamps vigora 50 mg tablet online She dropped out of college to marry a fellow student, James Munro, had three children and became a full-time housewife. By her early 30s, she was so frightened and depressed she could barely write a full sentence.
 
4.3.2021 Lowell:
I went to indomethacin treatment for headaches July 24 (Reuters) - British semiconductor materials makerIQE Plc estimated first-half revenue to grow more than80 percent, ahead of market expectations, driven by strongperformance at its core wireless business.
 
5.3.2021 Ashley:
Do you know each other? driclor reviews hands Using computers and high-tech machines to weave different patterns, manufacturers can make much thinner and lighter surfaces which in turn last longer and support much more weight than traditional materials, she said.
 
5.3.2021 Kidrock:
I do some voluntary work remeron 15mg tab price
-- Spanish water treatment services company Aqualia andJapanese trading house Mitsui to acquire joint controlof Czech water treatment services providers SeveromiravkseVodovody A Kanalizace (SmVaK) and AII Ostrava (notified Aug.5/deadline Sept. 10/simplified)
 
5.3.2021 Edmund:
Thanks for calling cardarine reddit 2020 Earnings before interest and tax (EBIT) rose to 734 millionDanish crowns ($132 million) in April-June from 674 millioncrowns a year earlier, slightly above a forecast for 724 millioncrowns in a Reuters poll.
 
5.3.2021 Marvin:
Remove card can i take aleve and meloxicam together ………………………………………………………………………………
 
29.10.2021 sachsmedia:
nike air force 1 reflective swoosh pack womens nike atlanta falcons 2 matt ryan game white nfl jersey
sachsmedia https://www.sachsmedia.net/
 
19.11.2021 whitetrashshirts:
ellesse m?tze herren salvatore ferragamo clutch ipanema bianche bolso tipo chanel negro puma noire et rose los angeles kings trikot
whitetrashshirts https://www.whitetrashshirts.com/
 
6.12.2021 nmbaconfestival:
lv multicolor petit noe speedcraft lenses bolso chanel amazon jordan nike ni?as bild dfb trikot s925 ale 58
nmbaconfestival https://www.nmbaconfestival.com/
 
6.12.2021 uniglobemills:
eytys halo sale ktm winterm?tze georges mm slanted red wine glasses chanel tarjetero nike air jordan verdaderas
uniglobemills https://www.uniglobemills.com/
 
7.12.2021 youbuyweflytulsa:
sch?tze dachdeckerschuhe s3 strohhut zalando
youbuyweflytulsa https://www.youbuyweflytulsa.com/
 
7.12.2021 cloudgridhosting:
asics cumulus 21 mujer dortmund trikot 2017 belle pandora ring coque de tablette samsung galaxy tab e felix dreyfuss ariat boots blue top
cloudgridhosting https://www.cloudgridhosting.com/
 
22.12.2021 stoerungsanalyse:
gucci gg0023s bandolera chanel asics running shoes femme fc santos trikot pele disney cinderella ring pandora coque s10e amazon
stoerungsanalyse https://www.stoerungsanalyse.com/
 
22.12.2021 cascadiagbc:
lv multicolor petit noe speedcraft lenses bolso chanel amazon jordan nike ni?as bild dfb trikot s925 ale 58
cascadiagbc https://www.cascadiagbc.com/
 
24.12.2021 tvmyprime:
cartera chanel mujer
tvmyprime https://www.tvmyprime.com/
 
29.12.2021 dominicandco:
simen damenschuhe olaf kappe alma bb leather celine sunglasses rectangular bolso chanel tela puma rouge intersport
dominicandco https://www.dominicandco.com/
 

Přidat kometář k článku:
jméno, přezdívka ...

text