JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


PRAGA Piccolo 1924


Výstřižek z časopisu Pražský autosalon 1924

Letošní exposice "Pragy" překvapila jak počtem vystavovaných vozidel, tak i novými lidovými typy, jež továrna připravila ve vší tichosti se známou "českomoravskou" pečlivostí a důkladností. Uvážíme-li, že na dřívějších salonech stand "Pragy" byl zastoupen téměř vždy vozy luxusními, jest dlužno vítati co nejvřeleji novou snahu "Pragy" o zlidovění automobilistmu, neboť dle zásad Pragy nebylo docíleno láce na úkor prvotřídní jakosti, která jest nevyhnutelnou, aby automobilism i v širších vrstvách získal půdy a nebyl diskreditován.

(text: Pražský ilustrovaný zpravodaj)
Pražský autosalon 1924 - pohled na  exposici automobilky Českomoravská-Praga v Průmyslovém paláci (foto Pražský ilustrovaný zpravodaj). Nový typ lidového vozu zvaný Piccolo jest nejlehčí typ osobního vozu "Praga".

Z výstavního chassis jest patrno, že motor jest čtyřválcový monoblok o 50 mm vrtání, 90 mm zdvihu a výkonu 10 HP. Všechny ventily jsou navzájem výměnné a snadno přístupné. Kliky a rozvodový hřídel jsou vyosovány. Písty hliníkové. Zapalování jest jako u "Alfy" svíčkové nejnovější dynamobateriové soustavy Boschovy. Mazání cirkulační s tak zvaným hlídačem mazání, t.j. se samočinnou zarážkou akcelerátoru. Chlazení jest vodní thermosyphonové s lamelovým chladičem. Rychlosti má 3 vpřed a zpětný chod. Vozy typu "Piccolo" jsou právě tak jako "Alfa" opatřeny balonovými pneumatikami "Michelin" 715x115 mm. Malou spotřebou benzinu - asi 6 litrů na 100 km - i gum, jest typ "Piccolo" určen pro všechny, kdož potřebují levného a rychlého dopravního prostředku. Na balonových pneumatikách "Michelin" dociluje tento vůz hravě 60 km a při tom jest jízda i na obtížných silnicích příjemná, neboť jest prosta otřesů a zajišťuje v mezích možnosti maximální bezpečnost. Cena faetonu "Piccolo" se 6ti pneumatikami jest Kč 34.000,-.