JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
P
N
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


KRUPP - nákladní typ L 2,5 H (1936 až 1937)

Původní článek pro Truck Magazín (listopad 2010) od Petra Hošťálka.

Krupp L 2,5 H  titul
Reklama z dobového tisku. „Krupp – Essen“ pod tímhle pojmem se většině lidí vybaví německý zbrojařský koncern. Zejména díky pánům Voskovcovi a Werichovi a jejich geniální komické scéně s handgranátem z filmu Svět patří nám (z roku 1937). Ne každý ale ví, že součástí firmy Friedrich Krupp A.G. v Essenu byla také automobilová továrna s nesmírně širokým programem, který zahrnoval užitková vozidla od lehkých nákladních a dodávkových, až po náklaďáky nejtěžší kategorie. Dvouapůltunku z let 1936 – 1937 jste si mohli vybrat s jakým jste chtěli motorem - benzínovým nebo dieselem.
Starší provedení vozu s benzínovým motorem 60 ks s nápadně vysokou kapotou a hranatou kabinou. To nejzajímavější a nejoriginálnější na dvou a půltunových vozech Krupp L 2,5 H 42 (benzín) a Krupp L 2,5 H 142 (diesel) byly motory, protože ty vypadaly, skoro jako by z oka vypadly tatrovce. Byly to totiž ploché vzduchem chlazené čtyřválce, což znamenalo u nákladních vozů koncepci poměrně neobvyklou. Podvozek rychlého nákladního vozu Krupp měl bez nástavby udávanou nosnost 3.300 kg. Barevný prospekt s razítkem z prvního června 1937.
Benzínový motor M 304 měl objem válců 3,3 litru, kompresní poměr 5,2 : 1 a výkon 60 koní. Vystačil si s klikovým hřídelem uloženým v pouze dvou hlavních kluzných ložiskách. Vzduchem chlazený naftový motor Krupp typ M 611 v pohledu zepředu, od ventilátoru chlazení, umístěného přímo na klikovém hřídeli. Naftový motor měl dynamo uložené na skříni ventilátoru, poháněné klínovým řemenem.
Diesel M 611 měl objem sice trochu větší, 4,1 litru, ale kompresní poměr 17 : 1 a výkon pouze 55 koní. Ten musel mít kvůli kompresním tlakům kliku uloženou ve třech hlavních ložiskách. Vzduchem chlazený benzínový motor Krupp typ M 304 (na obrázku sešroubovaný s převodovkou) měl jeden společný horizontální karburátor, od něhož vedla na obě strany rozvidlená sací potrubí ke dvojicím ležatých válců. Dynamo bylo u benzínového motoru přímo na konci klikového hřídele.
Oba dva motory byly čtyřtaktní OHV, což znamenalo ventily v hlavách, ovládané přes vahadla tyčkami od vačkového hřídele, uloženého v karteru, pod klikou. V továrním prospektu se uvádělo:

„ Svou konstrukcí jsou vzduchem chlazené motory Krupp tohoto času jedinečné a v souhrnu svých vlastností nedostižné. Jsou životně důležitým srdcem našich vozů…
Jednotlivé ležatě uspořádané válce jsou jednoduše a přístupně demontovatelné, přičemž plochý motor zajišťuje nízkou stavební výšku agregátu, tím nízké těžiště a dobré jízdní vlastnosti vozu. Provoz a údržba je jednoduchá a levná, protože odpadá celý systém vodního chlazení. Není tu chladič, žádná vodní pumpa, žádné hadice. Odpadá jakákoliv kontrola, plnění nebo vypouštění chladiče, odpadá možnost zamrznutí.“
Podélný řez dieselovým motorem, na kterém je dobře vidět uložení kliky ve třech kluzných ložiskách.
Schéma uspořádání ventilového rozvodu OHV s vačkou, uloženou pod klikovým hřídelem. Vyobrazení je z originální příručky pro obsluhu dieselového motoru Krupp  M 611. Motor byl sešroubovaný do jednoho celku s převodovkou buď Prometheus LG 30, nebo ZF Kb 30, přičemž obě verze byly čtyřrychlostní se zpátečkou. Suchá spojka měla pouze jednu lamelu.

Kroutící moment se od motoru přenášel na zadní nápravu děleným kardanem se třemi zapouzdřenými klouby „Faudi“, opatřenými tukovou náplní. Pomocné ložisko kardanu bylo přišroubované na hlavní příčce rámu, pod zadní stěnou kabiny vozu.
Rozměrový náčrt podvozku. Základem podvozku, který byl pro obě varianty dvouapůltunových vozů Krupp stejný, byl nýtovaný žebřinový rám. Skládal se ze dvou rovných podélníků, propojených čtyřmi příčkami a předním nárazníkem. Vzadu byl otevřený, bez příčky, která by umožňovala montáž závěsu pro vlek, u dvouapůltunového vozu továrna s vlekem nepočítala. V přední části se rám mírně zužoval.

Obě nápravy, jak přední kovaná, tak zadní typu „Banjo“, byly pevné, zavěšené na podélných listových pérech.

Ocelová disková kola byla uchycena šesti šrouby. Měla ploché dělené ráfky a továrna Krupp je nakupovala od renomovaných německých firem Kronprinz, nebo Hering. Montovaly se na ně pneumatiky rozměru 6,50 Transport – 20, vzadu ve dvojmontáži.

Vozy Krupp měly už v roce 1936 čelisťové hydraulické brzdy ATE – Lockheed, působící na bubny všech čtyř kol. Ruční brzda byla mechanická, pásová, účinkující na kotouč značného průměru, umístěný na výstupním hřídeli převodovky.
Novější provedení rychlého valníku Krupp s 55 koňovým naftovým motorem už mělo nižší lehce se svažující kapotu se šikmou maskou. Kruhový „pupík“ uprostřed masky byla odnímací krytka otvoru pro roztáčecí kliku motoru. Dvouapůltunový podvozek se používal pro celou řadu nástaveb valníkových, skříňových, speciálních a dokonce i autobusových. Na to, že se firma chlubila nízkou stavební výškou plochého motoru, byly vozy nápadné svou poměrně vysokou kapotou, což byla spíš móda než nutnost, protože kapota byla nad motorem ve skutečnosti poloprázdná. To se nakonec projevilo extrémně se svažující přídí u vojenského šestikolového speciálu Krupp L 2 H 43, kde byl použit stejný motor – ale to už je jiná kapitola…
Skříňová nástavba s benzínovým motorem M 304. Skříňový vůz Krupp typ LD 2,5 H 142 s naftovým motorem M 611 měl na masce pod třemi firemními kruhy jasný nápis „Krupp-Diesel“.
Technické údaje:

Typ: …………………………………………. L 2,5 H 42 / LD 2,5 H 142

Motor: ………………………………………. benzínový / dieselový
Typ: …………………………………………. M 304 / M 611
Počet válců: …………………………………. 4 / 4
Vrtání: ……………………………………….. Ø 90 mm / Ø 100 mm
Zdvih: ………………………………………... 130 mm / 130 mm
Celkový objem ………………………………. 3,3 litru / 4,1 litru
Normální otáčky: ……………………………. 2.500 ot./min. / 2.200 ot./min.
Výkon koní: …………………………………. 60 / 55

Podvozek
Nosnost: ……………………………………... 3.300 kg
Rozvor vpředu / vzadu: ……………………… 3 500 / 4 000 mm
Rozchod vpředu / vzadu: ……………………. 1 550 / 1 535 mm

Váha podvozku včetně pneumatik: ………….. 1 700 kg / 1 900 kg
Maximální rychlost podle převodu: …………. 60 - 65 km/hod. / 56 km/hod.
Poloměr otáčení: …………………………….. 13 m 13 m
Pneumatiky: …………………………………. 6,50 Transport – 20

Rozměry a váhy
Délka ložné plochy krátkého / dlouhého vozu: 3 500 / 4 000 mm
Šířka ložné plochy: ………………………….. 2 000 mm
Délka krátkého / dlouhého vozu: …………… 6 000 / 6 500 mm
Šířka vozu: …………………………………… 2 150 mm
Výška vozu přes kabinu: …………………….. 2 010 mm
Váha připraveného vozu normálního provedení: 2400 kg / 2 600 kg
Užitečné zatížení: …………………………….. 2 500 kg

Spotřeba
Palivo: …………………………………………. 19 l / 100 km / 16 l / 100 km
Olej: …………………………………………… 0,5 l /100 km / 0,7 l / 100 km
Schema elektrického zapojení nákladního vozu Krupp typu L 2,5 H.
Z německého přehledu motorových vozidel „Autotypenbuch 1936“ je toto silně retušované vyobrazení 20 - 25 místného aerodynamického „dálničního“ autobusu typu OD 2,5 N. 
Firma Krupp ho nabízela s oběma variantami motorů, benzínovým i dieselovým.
Zpracováno s použitím archivních materiálů Jihočeského motocyklového musea a materiálů zapůjčených ze soukromé sbírky Emila Nachlingera.