JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


ŠKODA nákladní typ 304 a 306

Původní článek pro Truck Magazín (únor 2008) od Petra Hošťálka.

Normální valník Škoda 306 z roku 1932. Třítunový nákladní vůz se čtyřválcovým (304), alternativně se šestiválcovým (306) benzínovým motorem.

Výrobce:
Auto-Škoda
ASAP
Akciová společnost pro automobilový průmysl, Praha II.
Emblem_Skoda_oval_mini Logo Slepice Škoda zelené
Nákladní vozy řady Škoda 304 a Škoda 306 byly vyráběny od roku 1929 až do roku 1939, tedy velmi dlouho. Prakticky celé desetiletí tvořily nosný program škodovky v kategorii středně těžkých náklaďáků s benzínovými motory a k jejich ústupu ze slávy došlo až s příchodem dieselových motorů.
Škoda 304 valník z roku 1929 - tady s oválným modře smaltovaným znakem na chladiči (firemní foto). Revue Škoda - málo známá verze v maďarštině (vydání říjen 1929).
Deset let je ve výrobě automobilů skutečně dlouho a tak, i když se jednalo o koncepčně velmi zdařilé typy, došlo v průběhu jejich výroby k řadě modernizačních zásahů.
Tato fotografie valníku typ 304 je z "Revue Škoda", vydané v roce 1929.

Takže pod označením Škoda 304 i Škoda 306 lze najít fotografie hranatých vozů na ještě plném pryžovém oráfování i již zaoblené náklaďáky a autobusy z let těsně před druhou světovou válkou.

Rozdíly mezi řadou 304 a 306 byly minimální, ve skutečnosti se jednalo o téměř shodné vozy, lišící se, jak označení napovídalo, montáží buď čtyřválcového, nebo šestiválcového, motoru.
Vojenský valník Škoda 304 V s plachtou
který díky oráfování plnými pryžovými obručemi vypadá z dnešního pohledu velmi archaicky. Ač vozy Škoda řady 304 a 306 od samého začátku měly pneumatiky, armáda lpěla na plných obručích, snad kvůli jejich nezranitelnosti v případě průstřelu.
Na rozdíl od většiny ostatních vozů tohoto typu, byl vybaven dvojitým předním nárazníkem z pásové oceli.
Motor 304 - provedení 1929. Čtyřválcový motor typ 304 z levé strany
z prospektu, vydaného Průmyslovou tiskárnou v Praze v roce 1929. Dobře je vidět vodní pumpa, poháněná hřídelem ze skříně rozvodu a za ní kombinované dynamo s magnetem Scintilla. V horní části spojkové skříně je uložen starter Scintilla, který měl výkyvný patorek, zabírající do zubu setrvačníku ze strany. Na boku převodovky je tříválcový kompresor vzduchotlakových brzd, který měl písty nestejného průměru. Zajímavostí byly také dva kuželové kohouty, které jsou vidět na boku olejové vany. Jeden je ve výši maxima, druhý ve výši minima olejové hladiny. Jejich otevřením se kontrolovalo množství oleje v motoru.
Motor 304 ze strany karburátoru. Čtyřválcový motor typ 304 z pravé strany
tady již s namontovaným chladičem. Jedná se o mírně inovované provedení z roku 1932. Štíhlá šikmá páka, spojená táhlem s hřídelkou karburátoru, která je vidět těsně za chladičem, je hlídání maximálních otáček motoru odstředivým regulátorem, umístěným uvnitř skříně rozvodu.
Na masce chladiče je dobře vidět vylisovaný nápis Škoda, doplněný kruhovým znakem, stříkaným barvou přes plochu voštin.
Základní charakteristika typu Škoda 304, uváděná továrnou v prospektu z roku 1932 :
Valník ŠKODA 304 jest střední nákladní vůz pro maximální zatížení 3500 kg. Má úsporný čtyřválcový motor o výkonu 50 ks, který zaručuje při značné dopravní rychlosti ekonomický provoz. Ložná plocha 2000 x 3400 mm.
ŠKODA 304 poskytuje každému odvětví obchodních a průmyslových podniků nejlevnější kilometr-tunu, neboť splňuje takřka plných 100% transportních požadavků své třídy.
Rychlostní převody jsou odstupňovány tak, že při značné dopravní rychlosti překonává vůz snadno až 15% stoupání. Tento typ hodí se obzvláště dobře pro dopravu v normálním terénu a provoz lokální.
Podvozek typu 304 N se sníženým rámem, opatřený pneumatickou brzdou, lze karosovati jako autobus pro 19 sedících a 9 stojících osob, neb co vůz vyhlídkový pro 22 sedících osob. Tím je vytvořeno dokonalé vozidlo pro hromadnou dopravu osob.
archiv Hošťálek Obálka německy psaného prospektu Škoda 304 z roku 1932. Vyobrazený standardní valník má ještě chladič s vylisovaným nápisem Škoda, pozdější typy měly oválný smaltovaný znak. Dobře je vidět hřídel volantu i převodka řízení, které u vozů 304 a 306 byly venku.
archiv Hošťálek Obálka prospektu Škoda 306 v domácí české verzi, také z roku 1932. Šestiválcové vozy měly delší a také mohutnější kapotu, více vyčnívající dopředu, před přední nápravu. Také chladič byl znatelně větší.
Podvozek tvořil žebřinový rám, snýtovaný z ocelových podélníků a šesti příček. Základní provedení mělo podélníky rovné, snížené provedení, označované 304 N nebo 306 N mělo podélníky vyhnuté přes zadní nápravu.
Rám sníženého provedení se používal pro montáž autobusových karoserií, nebo pro speciální valníky. Rámy typů 304 a 306 se lišily přední částí, která musela být pro šestiválcový motor podstatně delší.
Valník 306 s dvojitými bočnicemi v provedení z roku 1932. Nápravy byly pevné, zavěšené na podélných listových perech. Přední tvořil výkovek speciálního tvaru, kde listová péra procházela otvory v tělese nápravnice a svislé čepy se svým spodním koncem opíraly o kalené koule, aby i při plně naloženém voze šlo řízení lehce (v roce 1929 ještě nebylo obvyklé použití posilovače).
Zadní nápravu tvořila dělená skříň diferenciálu, ke které byly přišroubované kónické polonápravy, nesoucí na svých koncích ložiska kol. Hnací poloosy nepřenášely váhu vozu, byly namáhané pouze na krut.
Prospekt otevřeného autobusu s šestiválcovým motorem na nízkém rámu typ 306 N z roku 1929. Motory byly benzínové, čtyřtaktní OHV, tedy s visutými ventily v hlavách válců, ovládanými tyčkami od vačkového hřídele v bloku motoru. Blok válců tvořil společný odlitek spolu s chladicím pláštěm, na horní plochu klikové skříně byl přišroubovaný.
Klikový hřídel čtyřválcového motoru typu 304 měl tři, u šestiválcového typu 306 čtyři hlavní ložiska.
Obě provedení měla spoustu shodných dílů. Patřily mezi ně ojnice, písty, hlavy, které byly společné vždy pro dvojici sousedních válců, setrvačníky, i například celé odlitky prsou motoru, kde byla skříň rozvodu, ústrojí roztáčecí kliky, pohon větráku a uložení chladiče.
Škoda 304 jako třístranný hydraulický sklápěč. Zapalování bylo magnetové, hřídel náhonu byl společný pro vodní pumpu a následně pro zapalovací dynamomagnet Scintilla, který pro 12 V osvětlovací soustavu disponoval výkonem 115 W. Po autobusy se používalo silnější provedení 155 W. Baterie byla 12V/80 Ah.
Karburátor vertikální, Zenith TD o průměru 42 mm, opatřený čističem vzduchu a benzínovým filtrem. Všechny motory měly odstředivý regulátor, spojený se škrtící klapkou karburátoru, který zamezoval překročení maximálně přípustných otáček.
Palivová nádrž na 140 litrů benzínu byla zavěšená až na konci rámu, palivo odtud ke karburátoru bylo dodáváno podtlakovým nassavačem.
Motor, v jehož setrvačníku byla suchá kotoučová spojka, byl sešroubován do jednoho celku se čtyřstupňovou převodovkou. Čtyřka byla provedena jako přímý záběr a provedení, značená 306K, nebo 306 NK, měla za převodovkou ještě stálý převod do pomala.
K tomu se v prospektu uvádělo:

Rychlostní převody typů 306 K a 306 NK jsou doplněny stálou převodovou redukcí k docílení větší stoupavosti. Tyto vozy se hodí pro dopravu i na velmi kopčitých silnicích. Přípustné stoupání jest až 28%. Úměrně tomu jest snížena rychlost vozu, která obnáší max. 35 km/hod.
Reklamní bus typu Škoda 304 N s přední částí karoserie „londýnského typu“ byl vlastně pojízdnou prodejnou čokoládovny Orion. Velmi moderním prvkem té doby bylo použití vzduchotlakých brzd na všechna čtyři kola, pouze základní valník nejstarších sérií měl ještě nožní brzdu mechanickou, působící přes buben za převodovkou pouze na zadní kola.
Vzduchotlaké brzdy měly k disposici tříválcový pístový kompresor, montovaný po levé straně převodovky, dva čtyřicetilitrové vzduchojemy, regulátor tlaku, pojistný ventil s píšťalou a dvojitý kontrolní tlakoměr.
Soustava byla vybavena i kohoutem pro plnění pneumatik a u posledních provedení také přípojkou pro vlečný vůz.
Nákladní vůz Škoda 304 pro rozvoz uhlí se snímacími samovýsypnými kontejnery. Kola všech verzí byla disková, s plochým děleným ráfkem a závěrným prstencem, vpředu jednoduchá, na zadní nápravě v dvojmontáži, typ 304 měl montované vysokotlaké pneumatiky 32 x 6 SS, později balonové 8,25 – 20, typ 306 zprvu 34 x 7 SS, pak balonové 9,50 – 20.
Výjimku tvořily vozy dodávané československé armádě, které bylo možné spatřit na archaicky vypadajících litých kolech s oráfováním z plné gumy. Armáda z titulu poškození pneumatik průstřelem dlouho upřednostňovala plné obruče.
Cisternové provedení vozu Škoda 304 z roku 1935. Vozy Škoda 304 a 306 byly dodávány v několika standardních verzích. Především jako klasické valníky a valníky snížené. V těchto případech měly vždy uzavřenou kabinu pro tři osoby, s dveřmi pouze na levé straně. U řidiče dveře nebyly, zato měl k disposici stahovací okno.
Přední sklo bylo se sloupkem uprostřed, před řidičem vodorovně dělené, vyklápěcí. Sedadlo bylo pérované (gaučová péra) a bylo potažené omyvatelnou koženkou.
Pod sedadlem byl prostor pro nářadí a baterii.
Kombinovaný kropicí a stříkací vůz Škoda 304 pro Státní silniční službu. Základní valník měl rozměry ložné plochy 3400 x 2000 mm a sklápěcí postranice 500 mm vysoké. Kromě toho továrna v prospektu uváděla, že lze vozy dodat i v následujících provedeních:
Kropicí vozy, stříkačky, vozy pro dopravu dobytka, vozy pro dopravu mléka v konvích, vozy pro dopravu sudů, pro dopravu různých sypkých materiálů, sklápěcí vozy hydraulické i mechanické, cisterny pro dopravu pohonných hmot a přepravníky uhlí s odnímatelnými zásobníky.
Autobus Škoda 404 N Standardní autobus s podélnými lavicemi typu Škoda 306 N z prospektu, vydaného v němčině.
Samozřejmostí byly karoserie autobusové, které se dělaly standardně ve dvou provedeních: s lavicemi podél pro 19 sedících a 9 stojících osob a se sedadly napříč, pro 21 sedících a 4 stojící osoby.
Autobusy byly vybaveny topením, ohřívaným výfukovými plyny, které se dalo z místa řidiče regulovat. Podlaha byla kryta linoleem, prostor u řidiče vzorovaným hliníkovým plechem. Větrání mělo centrální kanál od předního okna a postranní klapky nad bočními okny.
V řadě případů zákazníci odebírali pouze podvozky a autobusové karoserie si nechávali stavět podle vlastních představ a přání u cizích karosářských firem.
Autobusy Škoda 306 před garážemi budějovického předválečného dopravního podniku. Základní výbava podvozku, pokud byl dodáván jako samostatný, obnášela:
Chladič s niklovanou maskou, kapotu, příčnou stěnu za motorem, přední blatníky, úplné elektrické zařízení se spínací skříňkou, tachometr s denním i celkovým počítadlem, osmidenní hodiny, elektrickou i ruční balónkovou houkačku, mechanický třítunový zvedák, náhradní kolo s pneumatikou, úplnou soupravu nářadí a v případě, že se jednalo o vůz se vzduchotlakými brzdami, také kontrolní tlakoměr.
A takhle se jelo s nadšením budovat českobudějovické letiště v Plané. Vpředu nákladní Praga typ N, za ním nákladní Škoda 304. Celkem se za období 1929 – 1939 vyrobilo 636 vozů typu 304 a jen 185 vozů typu 306. Tento rozdíl byl dán především a v první řadě cenou. Oba typy měly stejnou únosnost i stejnou ložnou plochu. Avšak zatímco čtyřválec Škoda 304 stál 73.800,- Kč, šestiválec Škoda 306 stál 98.000,- Kč. Téměř pětadvacet tisíc rozdílu obvykle nestálo tehdejším dopravcům za to, že šestiválcové provedení bylo o nějakých dvacet koní silnější a mělo o patnáct kilometrů větší maximální rychlost…
Technická data 304 a 304 N (nízkorámové chassis)
Technická data, platná pro typy 306; 306 N (nízkorámový); 306 NK (nízkorámový pro kopcovitý provoz)
Valník Škoda typ 304 z Příručky 1930. Prospekt z Příručky pro zájemce o automobily, motocykly, motorovou výzbroj a výstroj 1930, vydané Svazem řidičů automobilů, Praha I. Bartolomějská ul. 14, u příležitosti XXII. Mezinárodní automobilové výstavy v Praze.
Tehdy byl vůz Škoda 304 nabízen v těchto cenových relacích:
Chassis 304 normální: Kč 92.000,-
Nízkorámové chassis 304 N: 104.000,-
Normální valník 304: Kč 98.000,-
Pneumatické brzdy zvlášť: 6.000,-
Ruční hydraulické sklopné zařízení zvlášť: Kč 14.000,-
archiv: Dalibor Feuereisl Skříňová Škoda 304 s karoserií provedenou z dřevěných palubek s obdobně řešeným skříňovým vlekem, vyjíždějící na rozvoz piva z brány plzeňského Prazdroje. Ač byl typ 306 vybaven tlakovzdušnou brzdou, na snímku je vlek opatřený budkou pro brzdaře, který se brzdil ručně, klikou. Podle zatemnění reflektorů je snímek z válečných let protektorátu.
Zdroj: Dalibor Feuereisl
Snímek: FORTEPAN - Lissák Tivadar Nákladní vozy Škoda se prodávaly nejen na domácím trhu, ale i exportovaly. Příkladem je tato Škoda 304 dodaná maďarské armádě.

Snímek: FORTEPAN / Lissák Tivadar, CC BY-SA 3.0
Autobus typu 304 N z Příručky 1930. Prospekt z Příručky pro zájemce o automobily, motocykly, motorovou výzbroj a výstroj 1930, vydané Svazem řidičů automobilů, Praha I. Bartolomějská ul. 14, u příležitosti XXII. Mezinárodní automobilové výstavy v Praze.
Tehdy byl vyobrazená autobus Škoda 304 N nabízen za cenu 149.000,- Kč.
Třistačtyřka škodovka valník a třistačtyřka škodovka bus se stručnými technickými údaji na stránkách továrnou rozdávaného reklamního kapesního kalendáříku.
Valník Škoda 306 s vysokými postranicemi z Příručky 1930 Prospekt z Příručky pro zájemce o automobily, motocykly, motorovou výzbroj a výstroj 1930, vydané Svazem řidičů automobilů, Praha I. Bartolomějská ul. 14, u příležitosti XXII. Mezinárodní automobilové výstavy v Praze.
Tehdy byl vůz Škoda 306 nabízen v těchto cenových relacích:
Chassis 306 normální: Kč 109.000,-
Nízkorámové chassis 306 N: 114.000,-
Normální valník 306: Kč 117.100,-
Nízkorámový valník 306 N: 124.000,-
Převodovka s vývodem pro hydrauliku sklápění (306 K a 306 NK): 13.000,-
Ruční hydraulické sklopné zařízení zvlášť: Kč 15.000,-
Autobus 306 N z Příručky 1930 Prospekt z Příručky pro zájemce o automobily, motocykly, motorovou výzbroj a výstroj 1930, vydané Svazem řidičů automobilů, Praha I. Bartolomějská ul. 14, u příležitosti XXII. Mezinárodní automobilové výstavy v Praze.
Tehdy byl autobus Škoda 306 N nabízen za cenu 159.000,- Kč.
Na přání mohl mít pomalejší horský převod a redukci, což znamenalo navíc příplatek 13.000,- Kč. V tom případě bylo jeho typové označení Škoda 306 NK.
Vyobrazený autobus ve skutečnosti není standardní provedení, nabízené za uvedenou cenu, nýbrž značně dražší karoserie typu "Aérable", tedy vyhlídková, s plátěnou stahovací střechou.
Třistašestka škodovka valník a třistašestka škodovka bus se stručnými technickými údaji na stránkách továrnou rozdávaného reklamního kapesního kalendáříku.
Autobus Škoda 306 N typu "Aérable", tedy ve vyhlídkovém provedení s plátěnou stahovací střechou na tovární fotografii a tentýž autobus, jen z druhé strany, na dobovém výstřižku z časopisu "Domov a svět".
Valník Škoda 304 z roku 1939 už bylo i na první pohled docela jiné auto, zaoblené, s elegantní kabinou, kapotou i blatníky. Konstrukce agregátu se však nezměnila. Motor jen dostal vrtání průměru 112 milimetrů, místo původních 105, tím pádem trochu vyšší obsah a výkon.