JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


FAVORIT - sidecary

Výrobce: JOSEF TŮMA, Praha XI. - Žižkov, Poděbradova 103

side Tuma Tůmovo obloukové sidecarové chassis
sloužící současně jako reservní zásobník benzinu.

Patentováno ve všech kulturních státech.
Kresba z prospektu, znázorňující připojení patentovaného Tůmova obloukového sidecarového rámu k motocyklu Harley-Davidson 1930. Hlavní podstata tohoto sidecarového chassis - chromované oblouky tvořící nedělitelný celek jsou zhotoveny se zvlášť k svému účelu zušlechtěných rour a zaručují svojí pevností klidnou a bezpečnou jízdu.
Přední roura klene se přes sidecarovou loď a zvyšuje ladnost celku. Otvorem, do kterého jest do roury u středu zašroubována ozdobná figurka, benzinový zásobník se naplňuje; na dolním konci oblouku, v zadní části sidecaru, jest otvor výpustní.
Prospektové vyobrazení sidecaru Favorit ve spojení s motocyklem Terrot. Uložení nosných per jest ideálně rozřešeno a zaručuje nepřekonatelné odpérování karoserie s tou výhodou, že jednoduchou manipulací možno jest funkci per sesíliti neb seslabiti.
Celé chassis je lehké, klade nepatrný požadavek na stroj a pro svoje nízko uložené těžiště poskytuje úplnou jistotu jízdy. Přimontováno ke stroji jest čtyřmi přípoji na čepy.
Osa kola jest uchycena na obou koncích v chromovaném rourovém rámu, který současně slouží k upevnění blatníku, a umožňuje jejím odšroubováním montáž sidecarového kola právě tak lehce a rychle, jako u motocyklu.
Detail obloukového rámu, ve kterém bylo uloženo sidecarové kolo a umístění zásobní nádržky na olej. Na tomtéž rourovém rámu vpředu jest upevněna reservní nádrž, která pojme ca 2,5 l oleje. Benzinový zásobník možno naplniti ca 8,5 l benzinu.
Jako karoserie jest užito Tůmova sportovního, luxusně vypraveného holandského dřeváčku, který našel mezi motoristy široké obliby.
Sidecary tyto jsou vyráběny pod názvem FAVORIT - Grand-Prix sportovní neb cestovní.

Cena komplet. chassis s pneumatikou .................................. Kč 2.350,-

Cena kompl. sidecaru s násl. standartním příslušenstvím ..... Kč 3.550,-

3-dílný chránič proti větru,
2 sidecarové pokrývky,
čalouněná opěradla na ruce,
Chromovaný nosič zavazadel,
komplet. sidecarová lampička.

Tyto sidecary hodí se ku každému stroji, pro svoji lehkost i ku 350 cm, a montuji je dle potřeby jako levo- či pravostranné.
Dodací lhůta ku každému stroji během 6 hodin.
Záhlaví prospektu.
Favorit sidecar cestovní
Favorit_1