![]() |
JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUMČeské Budějovice |
|
exponáty archiv kresby cestopisy publikace dílna tisk | ||
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.
|
||
![]() ![]() Petr Hošťálek Motoristický publicista, historik a grafik. Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.
Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz). |
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu autorů stránek !
Často navštěvované: BMW - motocykl typ R 12 STADION S 27 třírychlostní prototyp - 1961 ŠKODA 1101 a 1102 v užitkových verzích JAWA 350 ccm typ 361 2010 - Renovace motoru A.K.D.
Poslední aktualizace:
24.3.2025 F - FIAT 501 19.3.2025 A - ADLER 2,5 litru typ 10 (1937 - 1940) 10.3.2025 E - ESO - motokros MC |
|
VOMAG nákladní typ P 30
Původní článek pro Truck Magazin (únor 2009) od Petra Hošťálka.
Firma Vomag je dokonalým příkladem toho, jak je možné v jedné chvíli patřit mezi největší výrobce nákladních automobilů v tak velké zemi jako Německo – a o pár let později upadnout v branži v naprosté zapomenutí.
V letech před druhou světovou válkou se těžké nákladní vozy Vomag považovaly doslova za krále silnic a přitom dnešním německým šoférům už tahle značka nejspíš nic neříká. Jsou příliš mladí, aby o ní mohli něco vědět. U nás o ní dnešní řidiči náklaďáků ani neslyšeli. Tradice přesné výroby firmy Vomag se stala natolik známá, že když se na počátku první světové války začaly udělovat státní finanční dotace na vývoj vzorového třítunového nákladního automobilu dle zadání vrchního velení německé armády, byla firma mezi oslovenými. A to i přesto, že mezi výrobce motorových vozidel vůbec nepatřila. Pustit se do státem podpořené výroby nákladního automobilu a ještě mít zaručen odbyt, to byla další ideální příležitost jak upevnit své postavení. A tak se firma chopila nabídnuté šance, přetáhla do Plauen šéfinženýra Petera Teiglanda od berlínské automobilky NAG a už v roce 1915, ve velmi rychle postavené nové čtyřposchoďové budově, výrobu vzorového armádního vozu spustila. Kuriózní na tu dobu bylo, že montáž podvozků se děla až nahoře, ve čtvrtém patře, odkud se hotové podvozky musely dopravovat dolů do továrního dvora náležitě dimenzovaným nákladním výtahem.
Byla válka, německá armáda na frontě automobily naléhavě potřebovala a tak se výroba rozběhla neuvěřitelným tempem! Za pouhé tři válečné roky už firma Vomag slavila předání tisícího třítunového vozu armádní přejímací komisi…
Při konstrukci tohohle vozu pro armádu prosazoval Peter Teigland od samého začátku pohon zadní osy kardanem. To ale neprošlo. Armádní experti byli odjakživa skeptičtí v posuzování konstrukčních novinek a tak první nákladní Vomag musel mít, chtě nechtě, pohon zadních kol řetězy. To nebylo v té době žádnou zvláštností. V letech před první světovou válkou upřednostňovala řetězový pohon spousta renomovaných výrobců užitkových vozidel, protože byl nesrovnatelně levnější a v praxi mnohdy i spolehlivější. A tak se vůz, teď už označovaný jako Vomag P 30, dočkal kardanu až po skončení první světové války.
Čtyřstupňová převodovka se zpátečkou byla oddělená, uložená v rámu pod kabinou řidiče. Stejně jako skříň motoru byla také odlitá z hliníku a měla vnější, kulisové, řazení. Řadilo se pákou po pravé straně vozu. Kroutící moment přenášela od motoru na převodovku kuželová spojka. Už tehdy měl vůz elektrický starter, který, jak se uvádělo v prospektu „zbavuje řidiče namáhavého ručního uvádění motoru v chod“.
Rám byl ze dvou rovných podélníků, obě nápravy pevné, zavěšené na podélných listových perech.
Litá paprsková kola měla oráfování plnou gumou, vpředu jednoduché, vzadu zdvojené. Kola nebyla snímací a vůz, protože u plného oráfování to nebylo potřeba, neměl rezervu. Bubnové brzdy byly mechanické a pouze na zadních kolech. |