JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


GOULDING - sidecar typ Ls


WLA s vojenským side Goulding. Americký sidecar (konstrukce Jamese Gouldinga), používaný zejména firmami Harley-Davidson a Indian.
Tento model, určený hlavně pro motocykly o obsahu 750 ccm, měl označení Litecar Ls. Jeho sidecarové kolo bylo pružně zavěšené na příčném výkyvném ramenu, uloženém na zadní rámové trubce motocyklu v kulovém, v gumě uloženém, kloubu. Bylo odpérované podélným, speciálně ohnutým, listovým pérem.
Celoplechová karoserie sidecaru, opatřená nástupními dvířky, seděla svou zadní částí na příčném poloeliptickém péru, přední část karoserie byla nesena dvojicí "kočárkových" spirálových per.
Tyto sidecary se vyráběly v pravo- i levostranném provedení a používaly se nejen pro vojenské, ale hlavně pro civilní stroje.
Pravostranné sidecary Goulding typ Litecar Ls, které firma Harley-Davidson montovala k modelům WLA a WLC. Civilní a vojenské provedení sidecaru Goulding Litecar Ls ve spojení s motocykly Harley-Davidson WLA. Pro snazší manipulování při parkování mají oba vyobrazené motocykly do převodovek doplněna soukolí zpětného chodu, takže je s nimi možné couvat.
Majitelem obou renovovaných strojů je rakouský sběratel Robert Resnitzek z Vídně.
Goulding Ls Sidecary Goulding Ls se montovaly motocyklům Harley-Davidson už od konce dvacátých let. Tady ve spojení s modelem WL 750 ccm z roku asi 1938.
Goulding Litecar Ls ve spojení s civilním Harleyem typu WLA z roku 1951.