JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


HENSCHEL nákladní typ 33 B 1


Henschel typ 33 B 1 Třínápravový nákladní vůz se zvýšenou průchodností v terénu, postavený německou firmou
Henschel & Sohn GmBH, Kassel, Deutschland
V roce 1929 byla postavena menší série šestikolových třítunových vozů Henschel typ 33 B 1, které firma nabídla německému Reichswehru, což byly ozbrojené složky "branné moci", z nichž se později stal Wehrmacht.
Tyto vozy měly šestiválcové benzinové motory o výkonu 60 koní. Zároveň vznikla i varianta se šestiválcovým dieselovým motorem o výkonu 100 koní, která měla označení Henschel 33 D 1. Nápadným prvkem, podle kterého byly tyto vozy rozeznatelné už na první pohled, byla hodně nezvyklá, třípaprsková litá kola s děleným ráfkem.
Šestikolový podvozek byl zvolen proto, protože se v době, kdy se ještě nestavěly vozy s pohonem obou náprav,vyznačoval větší průchodností v terénu než vůz s jednou zadní nápravou.
Vyobrazený Henschel typ 33 B 1 se stal předchůdcem pozdějšího typu Heschel 33 G 1, který se dočkal oficiálního zařazení do výzbroje Wehrmachtu.
Henschel 33 B1 - Werkstattwagen
Z knihy Deutscher Flugzeugbau - Handbuch der Luftfahrttechnik, autor dipl. ing. O. Hollbach, vydané v roce 1939, je tento schematický nákres pojízdné dílny pro polní letiště na podvozku Henschel 33 B 1.
Henschel 33 B1 ve službách ženijní jednotky Reichswehru.