JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


TŮMA ŽIŽKOV - sidecary


Snad nejznámější ze sidecarů Tůma byl sportovní sidecar s karoserií typu Tradiční pražský výrobce motocyklových sidecarů
Josef Tůma, Praha XI - Žižkov, Poděbradova 103

Počátky výroby sidecarů Tůma spadají údajně až do roku 1932, kdy Josef Tůma začal vyrábět kvalitní levo- i pravostranné sidecary převážně podle zahraničních vzorů.

V srpnovém čísle časopisu Motor Revue v roce 1939 byla zpráva, že "známý a pověstný výrobce sidecarů Favorit "Táta" Tůma na Žižkově zemřel po delší nemoci."

Po druhé světové válce, v padesátých létech, ještě nějakou dobu vedla výrobu jeho žena, ale pak byla firma znárodněna a její program převzalo pražské Výrobní družstvo Motex, které poslední poválečný typ lehkého Tůmova sidecaru, určeného k motocyklům Jawa pérák, Jawa kývačka a Jawa 500 OHC, vyrábělo v provozovně Praha 11, Řečkova ulice č.6, až do roku 1956.
Indian Scout se sidecarem Tůma. Jeden z nejstarších cestovních sidecarů (provedení s dvířky), vyrobených firmou Tůma - Žižkov.
Na snímku připojen k americkému motocyklu Indian Scout z roku 1926 (dvouválec 600 ccm - 37 cu.inch.), se kterým jezdil známý malíř Rabas.
Rámová spojka (mufna). Trojúhelníkový rám sidecarů Tůma byl zhotoven ze silnostěnných trubek, spojených rámovými spojkami (mufnami) z ocelolitiny. Ty byly nejprve svrtány a prokolíkovány a poté natvrdo pájeny mosazí. Přední rámová spojka měla odlitý nápis TŮMA ŽIŽKOV - viz fotografie.