JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


TEMPO terénní typ G 1200


V ČR dochovaný a perfektně zrenovovaný vůz Tempo G 1200 soukromého sběratele. Výrobce:
VIDAL & SOHN, TEMPO-WERK, Hamburg

Terénní osobní vůz, jehož přední nápravu poháněl jeden a zadní nápravu druhý motor. Oba motory byly dvouválcové vodou chlazené dvoutakty o obsahu 600 ccm, nakupované od továrny ILO-Werke. Mohly pracovat buď společně, nebo na sobě nezávisle, buď jeden, nebo druhý. Obě nápravy tudíž mohly být hnací a obě mohly být řiditelné. Na každé straně vozu se uprostřed nacházelo jedno rezervní kolo, upevněné otočně, což mělo usnadnit např překonávání zákopů, či extrémních nerovností terénu.
Výrobce těchto kuriózních vozů se snažil o získání armádní zakázky, ale německý Wehrmacht shledal typ Tempo G 1200 jednak příliš komplikovaný, jednak málo výkonný a spolehlivý, takže jej odmítl zařadit do standardní výzbroje. Navíc nebyla záruka, že by továrna v Hamburgu, jejíž hlavní náplní byla výroba lehkých nákladních dodávkových tříkolek s pohonem předního kola, byla schopná nabízený typ G 1200 vyrábět ve významnějších počtech.
Tempo, reklama z roku 1938 Fotografie z jedné z německých předválečných branných soutěží, která byla použita pro reklamní inzerát, upozorňující na stánek firmy Vidal & Sohn na Berlínském autosalonu.
Autosport_2_unor_1937 Snímek, uveřejněný v předválečném československém časopisu Autosport číslo 2 (IV.ročník) z února 1937 s tímto textem:
"Osobní terénní vůz, výr. tov. Tempo, s otočně uspořádanými náhr. koly uprostřed vozu."