|
JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUMČeské Budějovice |
|
exponáty archiv kresby cestopisy publikace dílna tisk | ||
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.
|
||
Petr Hošťálek Motoristický publicista, historik a grafik. Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.
Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz). |
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu autorů stránek !
Často navštěvované: STADION S 23 - 1962 (export Holandsko) JAWA 350 ccm typ 361 Elektrické zapojení ČZ 125 c a 150 c DŘEVOPLYN - náhradní paliva TAP - sidecary Tlustoš Kbely
Poslední aktualizace:
9.1.2025 Š - ŠKODA nákladní typ 256 Š - ŠKODA 420 Standard 8.1.2025 Š - ŠKODA 420 P (Popular) |
|
TATRA nákladní typ 805
Původní článek Petra Hošťálka pro Truck Magazín (duben 2012).
Lehký, či spíš nelehký, život na vysoké noze…
Tatra 805 byl lehký jedenapůltunový nákladní speciál s vysokou průchodností, který vznikl v poválečných padesátých letech na základě vojenských požadavků. Výrobce: Tatra n.p. Kopřivnice
Po druhé světové válce vzniklá československá armáda až do padesátých let disponovala značně roztříštěným vozovým parkem, sestávajícím převážně jen z dosluhujících kořistních vozidel. Bylo jasné, že výzbroj je potřeba co nejrychleji sjednotit a hlavně zajistit vlastní soběstačnou výrobu lehkých, středních a těžkých vojenských terénních náklaďáků. Osmsetpětka se stala tím lehkým…
Nový náklaďák byl charakterizován jako terénní vůz pro dopravu užitečného nákladu 1,5 tuny a dvou mužů osádky s tím, že na normálních komunikacích k tomu může táhnout přívěs o celkové váze až 2 tuny, v mírně zvlněném a méně únosném terénu pak pouze 1,6 tuny. Měl značnou průchodnost terénem, velké nájezdové úhly vpředu i vzadu, brodivost 65 cm a schopnost zvládnout při plném zatížení až 68% stoupání (pro srovnání – známý Grossglockner má 16%).
Velkou inspirací
pro tento tatrovácký náklaďák byl, tedy alespoň co do hnacího agregátu a váhové kategorie, rakouský válečný vůz Steyr 1500 A, vyráběný od roku 1941 až do konce druhé světové války. Měl vidlicový, vzduchem chlazený, benzínový osmiválec o výkonu 75 koní, který se ve spojení s náhonem na všechna čtyři kola mimořádně osvědčil a tak byl zařazen do standardní výzbroje německého Wehrmachtu. Snadné startování i v největších mrazech a bezproblémové chlazení jak v tropech, tak i na východní frontě, to byly základní devizy tohoto vojáky oblíbeného vozu.
Motor
Tatrováci použili stejnou koncepci motoru jako Steyr. Osmiválcový "V" motor T 603 A měl sice skoro o litr menší obsah, ale dával rovněž 75 koní. Jenže zatímco motor Steyr byl dlouhozdvihový a dával svých 75 koní při 2.700 otáčkách, motor Tatra 603 A byl podčtvercový a značně „točivější“. Věřilo se, že bude provozně stejně nenáročný jako Steyr, hlavně ale jiný vhodný motor podobné charakteristiky v té době nebyl a na nějaký vývoj nebyl čas. Slovy komunistické ideologie se to všude kolem nás „nepřátelskými imperialisty“ jen hemžilo a tak armáda se svým požadavkem chvátala… Základem motoru byl karter, odlitý z hliníko-křemíkové slitiny, legované manganem. Ten se, pro zvýšení pevnosti, po odlití kalil a následně tepelně upravoval popouštěním. V horní části měl vyvýšenou komoru, v níž byl v šesti kluzných pouzdrech uložen vačkový hřídel, společný pro obě řady válců. Klikový hřídel byl jednodílný, kovaný vcelku s protizávažími a v karteru byl uložen pětkrát, v dělených kluzných ložiskách s pánvemi s výstelkou ze speciálního ložiskového kovu. Každý „hup“ kliky byl společný pro dvě ojnice, montované vedle sebe, takže řady válců byly vůči sobě o šířku ojničních ok přesazené.
Ventilový rozvod a jeho nastavení:
Přední konec klikového hřídele nesl jednak šroubové kolo pohonu olejového čerpadla a rozdělovače, jednak řetězové kolo pro třířadový "Triplex" řetěz pohonu vačky. Před nastavením rozvodu výrobce psal, že je třeba zkontrolovat, zda jsou čelní plochy rozvodových kol v rovině, jinak že dojde k velmi rychlému zničení rozvodového řetězu. Dovolená tolerance byla pouze 0,1 mm, jinak bylo třeba stáhnout rozvodové kolo z klikového hřídele (malé) a vložit pod něj potřebný počet vyrovnávacích podložek. Teprve pak bylo možné nasadit rozvodový řetěz tak, aby mezi důlčíkem vyraženými značkami na čele kol bylo přesně 35 článků řetězu.
Podélný řez motorem T 603 A
Ten se od motoru pro osobní šestsettrojku lišil pouze jedním karburátorem, výkonem redukovaným na jen 75 koní a speciální plechovou nádrží (jímkou) na olej pod spodním víkem motoru. Umístění sacího koše 11 olejového čerpadla v prostoru této jímky zaručovalo její ponoření do oleje i v nejextrémnějších náklonech vozidla v terénním provozu. 1- uzávěrka plnicího hrdla oleje 2- palivové čerpadlo 3- čistič vzduchu 4- sací potrubí 5- vačkový hřídel 6- trubka předehřevu sání 7- vrchní usměrňovací plech vzduchu 8- setrvačník 9- řetězová kola rozvodu 10- řemenice 11- síto sání výtlačné sekce olejového čerpadla 12- těleso olejového čerpadla 13- klikový hřídel 14- sací potrubí odsávací sekce olejového čerpadla 15- spodní víko motoru 16- kliková skříň 17- ocelová mezipříruba
Válce byly jednotlivé, odlité ze šedé válcové litiny a měly tenkostěnná přesně soustružená žebra. Byly usazené do vývrtů karteru a přitažené průběžnými svorníky, držícími v horní části hliníkové hlavy, rovněž provedené jako samostatné pro každý válec.
Chlazení motoru
bylo v duchu tatrovácké tradice vzduchem. Zajišťovala ho dvojice axiálních 10-lopatkových ventilátorů, umístěných po stranách motoru. Vzduch byl do nich nasáván přes prstenec rozváděcích lopatek a na výstupu byl pomocí plechových krytů směrován k jednotlivým válcům. Každý ventilátor byl poháněn samostatným klínovým řemenem od dvojité řemenice na předním konci klikového hřídele. Řemenice ventilátorů byly dělené, ze dvou plechových výlisků, mezi nimiž byly plechové podložky, jejichž ubíráním nebo přidáváním se klínové řemeny napínaly. V náboji pravého ventilátoru bylo vestavěné dynamo.
Mazání motoru
bylo tlakové, oběžné, s tak zvanou „suchou skříní“. To znamenalo, že zásoba oleje byla nikoliv v karteru motoru, ale pod ním, v separátní plechové nádrži. Důvod? Šlo o terénní vůz, u kterého se předpokládaly extrémní náklony a olejová zásoba se nesměla v rozlehlém karteru odlít z dosahu sacího koše čerpadla.
Olejové čerpadlo
bylo dvojité, zubové. Jeho výkonnější sekce odsávala rozstříkaný a zpěněný olej z karteru a vracela jej do plechové nádrže pod motorem, odkud, už odpěněný a zchlazený byl nasáván druhou sekcí čerpadla a vytlačován do hlavního mazacího kanálu. Mazací systém byl vybavený lamelovým čističem oleje s ráčnou, spojenou se spojkovým pedálem. Při každém sešlápnutí spojky se válec s lamelami pootočil a speciální hřebínek z něj setřel zachycené nečistoty do kalové jímky. Chlazení oleje zajišťovaly dva olejové chladiče, umístěné po stranách motoru a do okruhu zapojené přes uzavírací kohout, takže v mrazu je bylo možné vyřadit.
Kapotové prototypy
Tatrováci po vzoru vozu Steyr 1500 A uvažovali také o kapotovém provedení. Na tomto továrním snímku je prototypový podvozek Tatra 803, který původně měl osmnáctipalcová kola, obutá do pneumatik rozměru 190 x 18" s terénním "Gelände" profilem. Díky těmto kolům měl, jak je z fotografie zřejmé, až neuvěřitelnou světlost.
Tatra 803 a Tatra 804
Uvažované kapotové provedení bylo v Kopřivnici realizováno v podobě prototypů Tatra 803 a Tatra 804. První snímek z roku 1951 je záběr ze zkoušek prototypu velitelského vozu Tatra 803 v zasněženém terénu. Druhý snímek je Tatra 804 už v devadesátých letech, jako opečovávaný kousek soukromého sběratele vojenské historické techniky.
Zelenou ale nakonec dostala trambusová varianta Tatra 805 s bezkapotovým předkem, která umístěním kabiny nad přední nápravu umožnila daleko lepší využití prostorových možností vozidla.
Podvozek
Páteřový rám, jehož základem byla roura s přírubami pro převodovku a diferenciály, byl u tatrovky samozřejmostí. Výkyvné polonápravy rovněž. Tady se ale objevila konstrukční novinka – konce polonáprav byly opatřeny skříněmi kolových redukcí. Ty měly za účel jednak zvýšit světlou výšku a tím průchodnost vozidla v terénu, jednak odlehčit namáhání hnacích hřídelů i soukolí diferenciálů. Mělo to znamenat úsporu váhy i úsporu kvalitních materiálů, cenou za tohle řešení ovšem byla dražší a značně složitější konstrukce obou náprav.
Technické údaje podvozku T 805:
Motor Typ: Tatra T 603 A Počet válců: 8 Uspořádání: jednotlivé válce ve dvou řadách do V (pod úhledm 90°) Vrtání: Ø 75 mm Zdvih: 72 mm Obsah: 2 545 ccm Výkon: 75 ks při 4 200 ot./min. Maximální kroutící moment: 15 kgm při 2 600 ot./min. Kompresní poměr: 1 : 6,5 Ventilový rozvod: OHV s ventily v hlavách válců Klikový hřídel: z jednoho kusu, kovaný Počet ložisek klikového hřídele: 5, kluzných s výstelkou z kompozice Vačkový hřídel: jeden, společný pro obě řady válců Pohon vačkového hřídele: trojnásobným válečkovým řetězem Triplex s napínákem Válce: jednotlivé, litinové, se soustruženými žebry, přitažené ke karteru průběžnými svorníky Písty: z lehké křemíko-hliníkové slitiny LOEX Počet kroužků: 3 těsnící, 1 stírací Chlazení: vzduchem, nucené, dvěma axiálními ventilátory Mazání: tlakové oběžné s lamelovým filtrem (HEFA JT5-00) a dvěma olejovými chladiči Olejové čerpadlo: dvojité zubové Náplň v olejové nádrži motoru: 6,5 l Elektrický systém: 12V Zapalování: bateriové s rozdělovačem a zapalovací cívkou, na přání odrušení III.stupně Svíčky: PAL 14/225 Baterie: 12V / 75 Ah Varta Dynamo: PAL 12V / 130 W Spouštěč: PAL 12V – 1,8 k typ 1055 Karburátor: jeden, spádový dvojitý PAL Solex 30 UAAIP s akcelerační pumpou Doprava paliva: membránovým mechanicky poháněným čerpadlem PAL Spojka Provedení: jednolamelová, suchá Převodovka Provedení: 4 stupňová s 2 stupňovou přídavnou převodovkou, mechanicky řazené Počet stupňů: (4 + zpátečka) x 2 Převodové poměry: 1.stupeň – 1 : 6,65 2.stupeň – 1 : 3,11 3.stupeň – 1 : 1,71 4.stupeň – 1 : 0,5 zpátečka – 1 : 5,00 Náplň oleje v převodovce: 4 litry Počet stupňů redukce: 2 Převodové poměry: silnice – 1 : 1,156 terén – 1 : 1,245 Náplň oleje v redukční převodovce: 4 litry Rozvodovky náprav Provedení: systém Tatra se dvěma páry soukolí Gleason Převodový poměr: 1 : 3,154 Diferenciály: čelní s mechanicky ovládanými uzávěrkami Náplň oleje v rozvodovce přední nápravy: 6,6 litru Náplň oleje v rozvodovce zadní nápravy: 3,7 litru Podvozek Rám: centrální páteřová roura s přírubami pro tělesa převodovky a náprav Přední náprava: kyvadlová s kolovými redukcemi, se zapínatelným pohonem Zadní náprava: kyvadlová, hnací, s kolovými redukcemi Pérování: vpředu i vzadu podélnými torzními tyčemi, doplněné pákovými tlumiči Řízení: hypoidním šnekem a kladkou, systém Praga Brzda provozní: nožní, jednookruhová kapalinová PAL, na všechna kola Brzda zajišťovací: ruční, mechanická, na zadní kola Průměr brzdových bubnů: Ø 325 mm Kola: 16“ disková ocelová Ráfky: 7,00 x 16“ ploché, s děleným okrajem a závěrným prstencem Pneumatiky: 10,50 – 16 nízkotlaké, terénního profilu Míry a váhy podvozku model 1955 Rozvor: 2.700 mm Rozchod vpředu: 1.600 mm Rozchod vzadu: 1.600 mm Světlost: 400 mm Bezpečná brodivost: 650 mm Vnější průměr otáčení: 13,5 m Míry a váhy skříňového vozu model 1955 (vysoká skříň) Druh nástavby: skříň jednotná, celouzavřená Rozvor vozu: 2.700 mm Rozchod vpředu: 1.600 mm Rozchod vzadu: 1.600 mm Délka: 4.930 mm Šířka: 2.000 mm Výška: 2.670 + 25 mm ventilace Rozměry podlahy skříně: 3.130 x 1.830 mm Výška podlahy skříně od vozovky: 900 mm (v zatíženém stavu) Světlost: 400 mm Bezpečná brodivost: 650 mm Vnější průměr otáčení: 13,5 m Váha pohotovostní: 3.385 kg Užitečné zatížení: 1.815 kg (pro jízdu v terénu) Povolená celková váha přívěsu v terénu: 1.600 kg Povolená celková váha přívěsu na silnici: 2.000 kg Maximální přípustná váha zatíženého vozidla včetně obsluhy: 5.200 kg Maximální rychlost plně zatíženého vozu na rovině: 75 km/hod. Minimální rychlost na 1.stupeň s redukcí: asi 1 km/hod. Maximální stoupavost: 69% Spotřeba zatíženého vozidla na silnici: 24 l / 100 km Spotřeba oleje: 0,3 – 0,5 l / 100 km Palivo: benzín BA (min. 70 okt.) Benzínová nádrž: 100 litrů, zavěšená na pravém boku vozu pod pomocným rámem valníku
1- skříň rozvodovky přední nápravy
2- hřídel kuželových pastorků 3- talířové kolo pravé polonápravy 4- příruba pro montáž motoru 5- olejové čerpadlo převodovky 6- komora spojky 7- hřídel spojky (mrkev) 8- vypínací vidlička spojky 9- hnací kolo stálého záběru 10- hnané kolo stálého záběru 11- předlohové kolo 3.rychlosti 12- předlohové kolo 2.rychlosti 13- předlohové kolo zpátečky 14- skříň převodovky 15- předlohové kolo 1.rychlosti 16- hnací kolo silničního převodu 17- přesouvací objímka redukce 18- skříň redukce 19- hnací kolo terénního převodu 20- kolo pohonu kompresoru 21- kuželový pastorek levé polonápravy 22- kuželový pastorek pravé polonápravy 23- řadicí objímka uzávěrky předního diferenciálu 24- planetové kolo čelního diferenciálu 25- satelit čelního diferenciálu 26- planetové kolo 27- hnané kolo 4.rychlosti 28- řadicí ozubce 29- kolečko náhonu rychloměru 30- přesouvací objímka 3. a 4.rychlosti 31- řadicí ozuby 32- hnané kolo 3.rychlosti 33- přesuvník řazení předního náhonu 34- hnané kolo 2.rychlosti 35- posuvné kolo zpátečky 36- hnané kolo 1.rychlosti 37- hnané kolo silničního převodu 38- hnaný hřídel redukce 39- hnané kolo terénního převodu 40- hnaný hřídel převodovky 41- kardan k zadní nápravě 42- páteřová roura rámu
V duchu tatrovácké tradice měla rozvodovka každé nápravy dva kuželové pastorky a dvě talířová kola, aby polonápravy mohly kývat kolem osy pastorků a nepotřebovaly klouby. To znamenalo, že levá polonáprava musela být vůči polonápravě pravé poněkud předsunutá. Při pohledu shora měly tudíž Tatry levá kola víc vpředu než pravá, což platilo nejen pro osmsetpětku, ale i pro stojedenáctku nebo stodvacetosmičku.
Řez zadní polonápravou: 1- závěrný kruh ráfku 2- dělený okraj ráfku 3- brzdový buben 4- hnací kolo redukce 5- plochý ráfek disku 6- pouzdro ložiska 7- poloosa 8- gumová manžeta 9- pojistné destičky 10- spojovací kroužek 11- talířové kolo 12- hřídel kuželových pastorků 13- disk kola 14- upevňovací matice disku 15- pouzdro ložiska 16- víčko náboje kola 17- náboj kola 18- pouzdro ložiska 19- příruba polonápravy 20- čep kola 21- výpustný šroub kolové redukce 22- hnané kolo redukce 23- odvzdušňovací šroub brzdového válečku 24- brzdový váleček 25- nohavice polonápravy 26- seřizovací matice 27- vnitřní vidlice polonápravy 28- skříň rozvodovky 29- náboj talířového kola
Obě nápravy byly vybavené tatrováckými čelními diferenciály, schovanými v rouře a obě měly mechanické uzávěrky.
Řez přední polonápravou: 1-závěrný kruh ráfku 2-dělený okraj ráfku 3-brzdový buben 4-hnací kolo kolové redukce 5-skříň kolové redukce 6-pouzdro kuželíkového ložiska 7-rozvidlený čep kola 8-čep ložiska 9-dvojitý křížový hnací kloub 10-kulová vnější vidlice polonápravy 11-kluzné pouzdro poloosy 12-poloosa 13-nohavice polonápravy 14-gumová manžeta 15-pojistné destičky 16-talířové kolo 17-hřídel kuželových pastorků, 18-disk kola 19-upevňovací matice disku 20-pouzdro vnějšího kuželíkového ložiska 21-víčko náboje kola 22-náboj kola 23-upevňovací šroub brzdového bubnu 24-brzdový váleček 25-těsnící kroužek 26-čep ložiska 27-výpustný šroub skříně hnacího kloubu 28-dřevěný špalík 29-výpustný šroub skříně kolové redukce 30-hnané kolo redukce 31-seřizovací matice 32-spojovací kroužek 33-rozpěrný kroužek 34-náboj talířového kola 35-skříň rozvodovky
Elegantním a prostorově nenáročným řešením bylo nezávislé pérovaní všech kol zkrutnými torzními tyčemi, které byly uložené vně, podél páteřové roury. Funkci pérování doplňovaly dvojčinné hydraulické pákové tlumiče.
Brzdy byly dvojí: provozní, kapalinová systému PAL, působící na všechna čtyři kola, v duchu doby jednookruhová a bez posilovače. A brzda ruční, zajišťovací, působící pomocí lan na kola zadní nápravy.
Po spojeneckých zkušenostech z druhé světové války, kdy se u řady vozidel osvědčila kola menších průměrů, ale se širokými pneumatikami s terénním dezénem (příklad amerických třičtvrtětunových vozů Dodge WC nebo britských vozů Bedford), dostala i osmsetpětka do vínku malá šetnáctipalcová disková kola se širokými nízkotlakými pneumatikami 10,50 – 16, vzadu v jednoduché montáži.
Schema elektrického zapojení vozu, převzaté z dílenské příručky Zdeňka V. Kleinhampla, vydané Státním nakladatelstvím technické literatury SNTL Praha v roce 1959.
Tatra 805 měla "typicky vojenskou elektriku", zahrnující nejen stíněhý přední reflektor a koncové odstupové světlo pro jízdu v koloně (převzaté podle německého válečného systému "Notek"), ale i odstíněný rozdělovač a speciální zapalovací cívku, umožňující nerušivý provoz v blízkosti vysílaček.
Aby bylo jak uchytit karoserii, byl na páteřový podvozek Tatry 805 posazen pomocný rám, tvořený dvěma podélnými nosníky. Ty vpředu nesla příčka, přišroubovaná k víku diferenciálu přední nápravy. Uprostřed podélníky pomocného rámu seděly na odlitku skříně převodovky a vzadu opět na příčce, přišroubované k víku diferenciálu nápravy zadní.
Zadní část pomocného rámu byla pevně svařena s podlahovou kostrou plošiny valníku, zatímco na volné přední konce pomocného rámu byla ve čtyřech bodech pružně uložena kabina pro posádku, mírně vystrčená před přední nápravu. Kabina byla provedena jako celokovová, dvoumístná, bodově svařovaná, s dveřmi otevíranými proti směru jízdy. Ve smyslu vojenského vozidla byla vybavena jednak vyklápěcími předními okny, jednak kruhovým střešním průlezem nad místem spolujezdce. Motor byl uvnitř, mezi sedadly, krytý odnímatelným plechovým tunelem, izolovaným proti teplotě i hluku plstěnou, koženkou potaženou přikrývkou.
Nejkvalitnějším zdrojem informací jak o konstrukci, tak i o způsobu oprav, je tato
Dílenská příručka pro opravy automobilů Tatra 805 od Zdeňka V. Kleinhampla, vydaná Státním nakladatelstvím technické literatury v roce 1959.
Základní verzí byl valník
Vyobrazení je z katalogu Československých motorových vozidel, vydaného MAP (Ministerstvem automobilového průmyslu a zemědělských strojů) v roce 1955.
Technické údaje valníku T 805:
Motor: Tatra T 603 A Počet válců: 8 Elektrický systém: 12V Baterie: 12V / 75 Ah Varta Kola: 16“ disková ocelová Ráfky: 7,00 x 16“ ploché, s děleným okrajem a závěrným prstencem Pneumatiky: 10,50 – 16 nízkotlaké, terénního profilu Počet rezervních kol: 1 Počet dveří kabiny: 2 Šířka dveří kabiny: 87 cm Vytápění kabiny" teplým vzduchem od motoru Větrání kabiny: bočními okny, popř. vyklápěcími čelními okny Míry a váhy vojenského valníku model 1955 Rozvor: 2.700 mm Rozchod vpředu: 1.600 mm Rozchod vzadu: 1.600 mm Délka: 4.720 mm Šířka: 2.040 mm (se zpětným zrcátkem 2.210 mm) Výška valníku přes kabinu řidiče: 2.420 mm Výška nezatíženého valníku s plachtou: 2.630 mm Světlost nezatíženého vozidla: 400 mm Bezpečná brodivost: 650 mm Rozměry ložné plochy: 3.000 x 1.900 mm Výška ložné plochy nad vozovkou: 1.130 mm (bez nákladu) Výška bočnic: 500 mm Výška nástavců bočnic: 370 mm Světlá výška oblouků plachty od podlahy valníku: 1.500 mm Vnější průměr otáčení: 13,5 m Váha pohotovostní: 2.750 kg Užitečné zatížení: 1.500 kg (pro jízdu v terénu) 2.450 kg na silnici Povolená celková váha přívěsu v terénu: 1.600 kg Povolená celková váha přívěsu na silnici: 2.000 kg Maximální přípustná váha zatíženého vozidla včetně obsluhy: 4.450 kg v terénu 5.200 kg na silnici Maximální rychlost plně zatíženého vozu na rovině: 70 km/hod. Minimální rychlost na 1.stupeň s redukcí: asi 1 km/hod. Maximální stoupavost: 68% Spotřeba zatíženého vozidla na silnici: 24 l / 100 km Spotřeba oleje: 0,3 – 0,5 l / 100 km Palivo: benzín BA (min. 70 okt.) Benzínová nádrž: 100 litrů, zavěšená na pravém boku vozu pod pomocným rámem valníku
Standardní vojenský valník s plachtou, tady již nikoliv z Kopřivnice, nýbrž z produkce závodu AZNP Škoda Mladá Boleslav. Tedy něco jako "komunistické kukaččí vejce" nasazené do cizího hnízda...
Po vzoru spojeneckých náklaďáků z druhé světové války se zkoušelo i pár exemplářů s kabinou, krytou pouze plátěnou stříško (továrna údajně uvažovala o speciálu, určeném pro paradezantní jednotky).
To se stalo inspirací pro tenhle sběratelský kousek, vzniklý úpravou standardního vozu. Foto Petr Hošťálek
Jednotná skříň
s typicky křížem prolisovanými plechovými kryty oken byla druhou nejčastěji vyráběnou nástavbou. Montovala se na snížený pomocný rám a sloužila převážně jako dílenské nebo štábní vozidlo. Výrobcem byl n.p. Karosa, Vysoké Mýto. Vyobrazení je z katalogu Československých motorových vozidel, vydaného MAP (Ministerstvem automobilového průmyslu a zemědělských strojů) v roce 1955.
Technické údaje jednotného skříňového vozu T 805:
Motor Typ: Tatra T 603 A Baterie: 12V / 75 Ah Varta Dynamo: PAL 12V / 130 W Kola: 16“ disková ocelová Ráfky: 7,00 x 16“ ploché, s děleným okrajem a závěrným prstencem Pneumatiky: 10,50 – 16 nízkotlaké, terénního profilu Výrobce skříňové nástavby: Karosa n.p. Vysoké Mýto Počet dveří: 1 (dvoukřídlové v zadní stěně) Šířka dveří: 125 cm Počet sedadel v kabině: 2 Vytápění kabiny: teplým vzduchem Vytápění skříně: výfukovými plyny, kamny Vnitřní plocha skříňové karoserie: 3.130 mm x 1.830 mm Míry a váhy jednotného skříňového vozu model 1955 (vysoká skříň) Druh nástavby: skříň jednotná, celouzavřená Rozvor vozu: 2.700 mm Rozchod vpředu: 1.600 mm Rozchod vzadu: 1.600 mm Délka: 4.930 mm Šířka: 2.000 mm Výška: 2.670 + 25 mm ventilace Rozměry podlahy skříně: 3.130 x 1.830 mm Výška podlahy skříně od vozovky: 900 mm (v zatíženém stavu) Světlost: 400 mm Bezpečná brodivost: 650 mm Vnější průměr otáčení: 13,5 m Váha prázdného vozu: 3.006 kg Váha pohotovostní: 3.385 kg Užitečné zatížení: 1.815 kg (pro jízdu v terénu) Povolená celková váha přívěsu v terénu: 1.600 kg Povolená celková váha přívěsu na silnici: 2.000 kg Maximální přípustná váha zatíženého vozidla včetně obsluhy: 5.200 kg Maximální rychlost plně zatíženého vozu na rovině: 75 km/hod. Minimální rychlost na 1.stupeň s redukcí: asi 1 km/hod. Maximální stoupavost: 69% Spotřeba zatíženého vozidla na silnici: 24 l / 100 km Spotřeba oleje: 0,3 – 0,5 l / 100 km Palivo: benzín BA (min. 70 okt.) Benzínová nádrž: 100 litrů
1955
Dobový snímek předku skříňového vozu - u vozů pro armádu byl součástí elektrické výzbroje stíněný reflektor německého systému Notek umístěný těsně za vyklápěcí maskou, který přední částí stínítka trčel ven skrz průzor v masce. Dvířka kabiny byla celoplechová, opatřená na vnitřní straně čtyřmi kruhovými víčky pro montáž mechanismu spouštěcích oken. Neměla žádné čalounění a otevírala se "proti větru".
Vstup do jednotné skříňové karoserie byl zezadu, dvoukřídlovými dveřmi. Pro usnadnění nástupu do poměrně vysokého vozu byla na vnitřních okrajích dveří madla a ve spodní části karoserie dvoje vytahovací schůdky.
Podlaha měla laťový rošt.
T 805 jednotná skříň jako svazarmovský pořadatelský vůz v šedesátých letech při ploché dráze v Českých Budějovicích - tady při úpravě (srovnávání) povrchu dráhy.
Zdravotnická skříň
byla speciální variantou jednotné skříně. I ta se montovala na snížený pomocný rám a sloužila jako velkoprostorová armádní sanitka. Také v tomto případě byl výrobcem byl n.p. Karosa, Vysoké Mýto. Vyobrazení je z katalogu Československých motorových vozidel, vydaného MAP (Ministerstvem automobilového průmyslu a zemědělských strojů) v roce 1955.
Technické údaje zdravotnického skříňového vozu T 805:
Motor Typ: Tatra T 603 A Baterie: 12V / 75 Ah Varta Dynamo: PAL 12V / 130 W Kola: 16“ disková ocelová Ráfky: 7,00 x 16“ ploché, s děleným okrajem a závěrným prstencem Pneumatiky: 10,50 – 16 nízkotlaké, terénního profilu Výrobce skříňové nástavby: Karosa n.p. Vysoké Mýto Počet dveří: 1 (dvoukřídlové v zadní stěně) Šířka dveří: 125 cm Počet sedadel v kabině: 2 Vytápění kabiny: teplým vzduchem Pošet sedadel vzadu: 9 Vytápění skříně: výfukovými plyny, kamny Vnitřní plocha skříňové karoserie: 3.130 mm x 1.830 mm Míry a váhy zdravotnického skříňového vozu model 1955: Délka: 4.930 mm Šířka: 2.000 mm Výška: 2.670 + 25 mm ventilace Rozměry podlahy skříně: 3.130 x 1.830 mm Výška podlahy skříně od vozovky: 900 mm (v zatíženém stavu) Světlost: 400 mm Bezpečná brodivost: 650 mm Vnější průměr otáčení: 13,5 m Váha prázdného vozu: 3.006 kg Váha pohotovostní: 3.500 kg Užitečné zatížení: 1.700 kg (pro jízdu v terénu) Povolená celková váha přívěsu v terénu: 1.600 kg Povolená celková váha přívěsu na silnici: 2.000 kg Maximální přípustná váha zatíženého vozidla včetně obsluhy: 5.200 kg Maximální rychlost plně zatíženého vozu na rovině: 75 km/hod. Minimální rychlost na 1.stupeň s redukcí: asi 1 km/hod. Maximální stoupavost: 69% Spotřeba zatíženého vozidla na silnici: 24 l / 100 km Spotřeba oleje: 0,3 – 0,5 l / 100 km Palivo: benzín BA (min. 70 okt.) Benzínová nádrž: 100 litrů
Valníky i skříňové vozy jezdily velmi často ve službách Svazarmu - tak kupříkladu lékařské zázemí při leteckém dnu v Českých Budějovicích sestávalo v šedesátých letech ze zdravotnického stanu první pomoci a připravené vojenské sanitky T 805.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hasičský dopravní vůz DVS 8 Speciální skříňový vůz (dle ČSN 38 9170) určený pro přepravu hasičského družstva a nářadí včetně přenosné motorové stříkačky. Výrobce: THZ - Továrny na hasicí zařízení n.p., Vysoké Mýto. Vyobrazení je z katalogu Československých motorových vozidel, vydaného MAP (Ministerstvem automobilového orůmyslu a zemědělských strojů) v roce 1955.
Specifické údaje hasičského dopravního vozu DVS 8:
Podvozek: Tatra 805 s budkou a se sníženým rámem Celková délka vozu: 5.000 mm Šířka: 2.000 mm Výška: 2.800 mm Vlastní váha: 2.710 kg Celková váha vozu: 4.940 kg Karoserie: skříň speciální pro 7 osob a nářadí dle výcvikových předpisů Příslušenství: ČSN 38 9370
Jednotky dobrovolných hasičů, oceňovaly především vynikající startovací schopnosti benzínového motoru za jakéhokoliv počasí a vynikající průchodnost jakýmkoliv terénem.
Pro rychlou jízdu po silnici ovšem osmsetpětka nebyla právě ideální vozidlo, zvlášť na původních terénních gumách. Dokazuje to i tenhle snímek vozu hasičského sboru, který po smyku skončil na boku několik metrů pod úrovní silnice. Na snímku převráceného vozu jsou dobře vidět podélné torzní tyče pérování po stranách páteřové roury rámu. Na druhém snímku už je havarovaný vůz zpátky na kolech a připravuje se lano k jeho vytažení zpátky na silnici. Že si Tatra dala dost líbit, to dokazuje vlastně jen pravý roh předku, poškozený od hasičského světlometu a poněkud deformovaná dvířka řidiče – jinak vůz zůstal o.k. Fotografie jsou ze soukromého archivu Jana Martofa.
Hasičský dopravní vůz DVS 8 už jako historický exponát Muzea užitkových vozidel v Trhových Svinech.
Foto Petr Hošťálek
V druhé generaci se skříňové provedení dočkalo snížené střechy, zarovnané s kabinou řidiče, které se převážně používalo jako radiovůz.
Na snímku je tento radiovůz, již nikoliv v armádě, ale jako sběratelský kousek, při srazu vojenských historických vozidel v roce 2009. Foto Petr Hošťálek
Existovaly i verze speciální.
Například v roce 1956 byly údajně vyrobeny tři takovéto speciální skříňové vozy s kabinou vcelku v národním podniku Karosa Vysoké Mýto. Obrázek včetně informace je ze soukromého archivu Františka Proseckého.
Devadesát devět procent produkce bylo určeno armádě, pro kterou byl vůz vyvinut, takže jednotným nátěrem byla vždy khaki barva. Výjimku tvořilo menší množství speciálních skříňových karoserií, provedených jako malé busy, kde kabina byla vcelku se zadní částí nástavby. Některé tyto vozy byly ve stříbrné barvě a jezdily pro filmová, rozhlasová a televizní studia. Na snímku exponát z Muzea užitkových vozidel v Trhových Svinech.
Foto Petr Hošťálek
Skříňový minibus T 805 doplněný o střešní zahrádku používala jako servisní vozidlo OTS (Obchodně technická služba) n.p. Motor-Jikov, zejména k zajišťování servisu karburátorů při motoristických podnicích (např. silničních a terénních motocyklových závodech).
foto z archivu Slávy Laštovky
Nejznámějším ryze civilním provedením se staly dva speciální vozy s červeným a modrým pruhem, doplněné dvoukolovými přívěsy, které byly postavené pro jednu z posledních výprav pánů Hanzelky a Zikmunda. Tyto vozy měly předek zdobený atraktivní, jinde nemontovanou, maskou.
Velmi zajímavý dobový obrázek netovární skříňové karoserie, určené pro rozvážku pečiva. Výrazně zaoblené tvary odpovídají pozdním padesátým létům, kdy se podobné skříně dělaly například na pekárenské Garanty či nákladní vozy Praga A 150.
Fotografie poskytnuta ze soukromého archivu Františka Proseckého.
Vzpomínková fotka z vojny - oprava osmsetpětky v "polních" podmínkách. Na snímku (v cylindru) vojín Sperger z Českých Budějovic.
Za pozornost stojí do hladka ojetá pravá přední pneumatika - v tehdejší době bylo v provozu běžné něco takového potkat. Gum byl prostě nedostatek, natož aby si dokonce někdo vybíral, že chce mít na jedné nápravě obě gumy se stejným vzorkem!
V šedesátých letech jezdily armádou vyřazené vozy i v městském rozvážkovém provozu. Třebas i v naprosto neadekvátním nasazení u uhelných skladů. Například v kopcovitém Liberci je už zdálky bývalo slyšet s vyjícím motorem, jak lezou strmými městskými ulicemi přetížené, s „rozcápnutou“ zadní nápravou pod nejmíň třiceti metráky uhlí mezi vysokými postranicemi. Pro tuhle službu se často předělávaly na sklápěčky (na převodovce byl přece ideální vývod pro pohon přídavného zařízení).
Na snímku z Muzea užitkových vozidel v Trhových Svinech je jedna z dochovaných sklápěček, jejíž stav dostatečně dokumentuje nelehký život někdejšího vojenského vysloužilce, předělaného na stavební náklaďák. Foto Petr Hošťálek
Také tento perfektně zrestaurovaný valník v civilním barevném provedení je jedním z exponátů Muzea užitkových vozidel v Trhových Svinech.
Má dokonce i původní vyklápěcí směrovky na bocích kabiny, dnes vyžadované blinkry jsou na provizorních držáčkách na předním nárazníku… Foto Petr Hošťálek
Barevná fotografie z dobového tisku, zachycující valník Tatra 805 při propagační jízdě vozů Tatra v Guinei.
Tovární předváděcí vozy tehdy tuto jízdu jely s červenými zkouškovými espézetkami…
Dobový barevný snímek z časopisu Naše Vojsko – naaranžovaná fotografie silniční kontroly vojenského vozidla příslušníky Tankové automobilní inspekce TAI.
"Osmsetpětka" valník - už v soukromých rukou, na Srazu vojenských historických vozidel v Mohelnici v roce 1989.
(foto poskytl Jiří Roubec)
Někdejší vojenský valník, na snímku se sejmutou plachtou, na srazu sběratelů vojenské historické techniky v pískárnách firmy Sklopísek, pořádaného v roce 2009.
Foto Petr Hošťálek
Osmsetpětky, ač si jezdily na "vysoké noze", neměly lehký život. A to nejen v provozu, ale už i v době svého vzniku, kdy mateřská továrna v Kopřivnici dostala vládní zákaz je vyrábět a macešská továrna AZNP v Mladé Boleslavi, kam byla výroba v roce 1959 převelena, o ně nestála a vyráběla je se značnou nechutí. Konec konců vzájemná averze a řevnivost tatrováků a škodováků se projevila už v třicátých letech před válkou, kdy se sice domluvila strategie společného podniku „MOTOR“, jenže pro nesmiřitelnost zaměstnanců obou firem tento projekt po velmi krátké době padl.
Nakonec došlo k rozhodnutí převést osmsetpětku do ZVIL Plzeň, což byla socialistická přezdívka Škodových závodů, kde byla její výroba postupně zastavena. Popsané střídání několika odlišně zaměřených a od sebe značně vzdálených výrobců se jednak dost prodražilo a k tomu negativně podepisovalo na kvalitě. A to i přes skutečnost, že ta byla přísně sledovaná, protože se psala padesátá léta a šlo o armádní výrobu…
Subjektivní pocity a zkušenosti autora článku:
Osmsetpětka byl první nákladní automobil, se kterým jsem začal ve svých devatenácti letech v Liberci profesně jezdit. Už při prvním vlezení do kabiny mě zarazil naprosto nezvyklý posaz, s hodně pokrčenýma nohama a volantem skorem „naplacato“ v klíně. Kabina byla malá, vysoko nad zemí, a panoval v ní pořádný rámus a ječení vysokoobrátkového motoru – ne nadarmo se těmhle autům říkalo „kvíčala“. Řízení šlo lehce, vůz se dobře ovládal i dobře reagoval. Jen na dlouhou řadicí páku vpravo za zády si bylo potřeba zvyknout a hlavně řadit přesně, s dvojím vyšlapováním spojky a s meziplynem. Špatně se s tím couvalo. Zrcátko bylo mrňavé, kulaté a jen u řidiče, takže bylo potřeba stáhnout boční okno, pootevřít dveře a silně se vyklonit, aby člověk viděl dozadu přes skříň, která byla širší než kabina. Bylo to artistické balancování, kdy člověk visel mezi dvířky a volantem a mému kamarádovi se stalo, že mu v zimě uklouzla noha ve vojenských bagančatech, z kabiny vypadl a předním kolem, vytočeným do rejdu, se sám přejel. Naštěstí to odnesla jen noha, která se zahojila… Vůz, který jsem vyfasoval, byla vysoká skříň, sloužící v liberecké Okresní vodohospodářské správě pro dopravu montérů k obtížně dostupným vodním zdrojům v Jizerských horách a v oblasti ještědského hřebenu. Vozil jsem je do těchto míst nejen v létě, ale i v nejhorších podmínkách zimních, probíjel se skrz i víc než metrové závěje a tady Tatra s chutí ukazovala, co skutečně umí. Dodnes mám pocit, že byla nejlepším teréňákem těch let. Při sjezdu ze silnice do louky občas předvedla i stojku na jediném předním kole, ale i přes její vysoké těžiště jsem ji na bok položil jen jednou. Naštěstí ne úplně, opřela se o živý plot a tak na matném vojenském nátěru nezůstaly ani šrámy, natož nějaké poškození. V zimě byla v kabině zima, v létě nesnesitelné horko, takže jako jediná účinná klimatizace sloužilo vyklápění předních oken. Na svou dobu byla velmi rychlá. Psáno měla sice jen osmdesát, ale stovka se z ní dala vytáhnout poměrně lehce. Jenže po měsíci takovéhohle ježdění praskla klika… Dodnes si pamatuji, že motor se vyndaval a montoval tak, že se měl po sundání nárazníku lehce vysunout po rolnách vnitřkem podélníků pomocného rámu. Měli na to stačit dva chlapi. Jenže ty podélníky byly po nějakém předchozím strkanci mírně deformované a tak to byla hrozná dřina, protože motor se v nich příčil a ven rozhodně nechtěl. Jedinou slabinou byl podvozek, což specielně platilo pro vozy s vysokou skříní. Při rychlejší jízdě po polních cestách se buď utrhávaly kotevní domečky torzek, přivařené k páteři, nebo se kabina se skříní vzájemně rozkmitaly tak, že to nevydržel odlitek převodovky, spojující páteřovou rouru s předním diferenciálem a prasknul, což se stalo i mně. V šedesátých letech už se o tom asi vědělo, protože nový odlitek, koupený jako náhradní díl, už měl (na rozdíl od originálu) na obou stranách pořádně tlustá vyztužovací žebra a nepraskal. Na osmsetpětku vzpomínám rád. Jezdil jsem nejen s ní, ale i s oním zmíněným osmiválcovým Steyerem, který byl pro ni inspirací, a po zkušenostech s oběma musím říci, že není nad benzínový motor. Kam se tehdy na tyto svižné vozy hrabaly těžké a pomaloběžně klapající diesely! Ostatně, tehdy byl litr Normálu za dvě koruny, Speciál stál dvě čtyřicet a podniky jezdily na červené poukázky… |