JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Info pro novináře, presskit.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Nová kniha: Expedice Peking 40.000 km - 2007

článek Jardy Ducháčka na stránkách "Motorkari.cz"

Na českém knižním trhu se před několika dny objevila zajímavá kniha z jihočeského Nakladatelství Růže, která se možná časem zabydlí v knihovnách nejen skalních motorkářů, ale i milovníků cestopisů a všech čtenářů vyhledávajících autenticitu a dobrodružství. Jmenuje se „Expedice Peking 40 000 Km“ a je dílem známého vyznavače motocyklů a veteránisty Petra Hošťálka. Kniha popisuje první část jeho cesty na motocyklu z ČR do Pekingu, částečně po stopách slavného historického závodu Peking-Paříž.
Foto: V. Šonka, Deníky Bohemia Poutavost této cesty spočívá už v tom, že se jedná o ojedinělý výkon jednotlivce, pohybujícího se bez jakéhokoli technického týmu v prostředí zemí s mnohem drsnějšími přírodními i sociálně-společenskými podmínkami.
Boj s legislativou některých zemí, vítězství člověka nad technikou a nad nečekanými přírodními podmínkami a silničními tepnami na východ od naší vlasti jsou ale jen jednou z rovin, kterými se kniha vyznačuje. Autor také popisuje okolní prostředí, setkání s konkrétními lidmi, technické zajímavosti, které cestou potkává, a své vlastní pocity z navštívených míst.
Kniha vypravěčskou formou zprostředkovává zážitky člověka, který se odhodlal k dlouhé a náročné cestě. Jeho postřehy a myšlenky pomohou pochopit mentalitu zemí, které se v poslední době začínají výrazně otevírat světu, a neznalost jejich kultury, zvyků a myšlení jejích lidí často vede některé středoevropany k neopodstatněným soudům a víceméně i k obavám. Nejedná se pouze o Čínu, ale i o řadu bývalých zemí Sovětského svazu či Mongolsko, kterými cesta Petra Hošťálka vedla.
Motorkáře potěší, že z knihy zároveň čiší svoboda, kterou může zažít jen člověk třímající ve svých rukách řidítka motocyklu. Zajímavé jsou i pasáže, kdy autor podává důkaz o tom, že být motorkářem je celosvětový statut příslušnosti k určité skupině lidí, která je vždy připravena si vzájemně pomoci.
Obálka knihy.

Druhý díl knihy popisující cestu z Pekingu do Paříže a zpět do ČR vyjde na jaře příštího roku.