JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Foto a stručný popis jednotlivých exponátů musea.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


Model letadla "Nebeská blecha"


foto Hošťálek Model francouzského amatérského letadélka "HM-14 Pou du Ciel" (česky obvykle překládáno jako "Nebeská blecha"), který jako rádiem řízený postavil začátkem osmdesátých let aviatik a velký letecký modelář Václav Parýzek z Vodňan.
Henri Mignet za kniplem své Skutečná Nebeská blecha byla dílem francouzského nadšence Henri Migneta. Letounek vznikl roku 1933 jako Mignetův čtrnáctý pokus (proto HM-14).
Stroj byl velmi neorthodoxní koncepce. Měl dvě za sebou tandémově uspořádaná křídla, ale zcela postrádal klasickou výškovku. Řídil se pouze kniplem, neměl na koncích křídel klapky, tudíž ani pedály. K jeho pohonu stačil motor o pouhých cca 20 koních (Mignet použil francouzský, invertně montovaný, dvouválcový dvoutakt Aubier-Dunné.
foto Hošťálek Václav Parýzek si v těsně poválečných letech podle Mignetových náčrtů Nebeskou blechu postavil, použil do ní motor z německého válečného Kübelwagenu KdF-82 a podle jeho vyprávění s ní úspěšně v okolí Vodňan poletoval.
Po únoru 1948 ale u nás došlo k zákazu soukromého létání a tak mu tehdejšími složkami národní bezpečnosti byla zabavena nejprve vrtule a když se zjistilo, že si během několika dnů udělal vlastnoručně další a létá znovu, sebrali mu letadélko celé.

Parýzkovu "Blechu" Bezpečnost následně ukázala na asi dvou výstavách, než definitivně zmizela.
foto Hošťálek Koncem sedmdesátých let, v době největšího rozkvětu rádiem řízených modelů u nás, si Parýzek postavil Blechu znova, tentokrát aspoň jako létající maketu a úspěšně se s ní účastnil řady modelářských soutěží. V devadesátých letech ji pak prodal Petru Hošťálkovi jako exponát do Jihočeského motocyklového musea, kdy na jeho přání z modelu demontoval modelářský motorek i rádiovou aparaturu a nahradil to pohledovou maketou motoru KdF, který měl v letadélku skutečném.