![]() |
JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUMČeské Budějovice |
|
exponáty archiv kresby cestopisy publikace dílna tisk | ||
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.
|
||
![]() ![]() Petr Hošťálek Motoristický publicista, historik a grafik. Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.
Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz). |
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu autorů stránek !
Často navštěvované: MANET 90 - 1949 STADION S 22 - 1962 (exportní) 2010 - Renovace motoru A.K.D. OGAR 350 (Jawa) - 1948 JAWA 500 OHC model 02 - 1957
Poslední aktualizace:
25.4.2025 J - JAWA 250 - pérák 16.4.2025 Tiskové zprávy - 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH - 2013 14.4.2025 Tiskové zprávy - Zemřela Jaroslava BRUTAROVÁ |
|
STANDARD - nákladní Pick-up Truck
Původní článek pro Truck Magazin (prosinec 2013) od Petra Hošťálka
Výrobce v prospektu uváděl, že rám vozu je nejen mimořádně tuhý a odolný vůči deformacím, ale že má i speciální protikorozní povrchovou úpravu.
Přední náprava vozu byla provedena jako dělená, s nezávisle zavěšenými koly. Pérování zajišťovaly vinuté spirálové pružiny, doplněné pákovými hydraulickými tlumiči, jejichž zdvojené páky tvořily horní trojúhelníková ramena závěsů kol. Zadní (hnací) náprava byla pevná, zavěšená na dlouhých podélných listových pérech. Také vzadu bylo pérování doplněno pákovými tlumiči, navíc propojenými zkrutným příčným stabilizátorem.
Technické údaje:
Motor: řadový čtyřválec OHV Vrtání: Ø 85 mm Zdvih: 92 mm Obsah: 2 088 ccm Kompresní stupeň: 1 : 7 Výkon: 32 koní (23,5 kW) při 4 600 ot./min. Písty: z lehké slitiny Blok válců: ze šedé litiny s vloženými „mokrými“ odstředivě litými vložkami Klikový hřídel: z jednoho kusu, kovaný Počet hlavních ložisek klikového hřídele: 3, kluzná Pohon vačkového hřídele: řetězem Karburátor: spádový Solex Down-draught Filtr vzduchu: velkoobjemový, kombinovaný s tlumičem sání Doprava paliva: mechanicky poháněným membránovým čerpadlem A.C. Chlazení: vodní, nucené s thermostatem, podporované ventilátorem Mazání: tlakové, oběžné, Kontrola mazání: kontrolkou ve sdruženém přístroji Zapalování: bateriové 12V Lucas, s cívkou a rozdělovačem Řízení předstihu: automatické, s odstředivou a podtlakovou regulací Pořadí zapalování: 1-3-4-2 Baterie: 12V / 51 Ah Spojka: jednolamelová, suchá, Borg & Beck, Ø lamely 9“ (Ø 228 mm) Převodovka: třírychlostní se zpátečkou, všechny rychlosti vpřed synchronizovány Řazení: pod volantem Hnací náprava: zadní Soukolí zadního převodu: kuželové s obloukovým ozubením Gleason Rám: ocelové lisované nosníky s křížovou výztuhou a trubkovými příčkami Přední osa: dělená, nezávislé pérování spirálovými pružinami Zadní osa: pevná, odpružená podélnými listovými péry doplněnými stabilizátorem Tlumiče pérování: pákové hydraulické Řízení: šroubem a maticí Volant: na přání vpravo nebo vlevo Nožní brzda: jednookruhová hydraulická Lockheed, na všechna kola Ruční brzda: mechanická, bubnová, na zadní kola Kola: ocelová disková 16" Pneumatiky: 6,00 – 16 Rozvor: 2 390 mm Rozchod vpředu: 1 300 mm Rozchod vzadu: 1 370 mm Délka vozu: 4 180 mm Šířka: 1 750 mm Výška: 1 680 mm Světlost: 210 mm Průměr otáčení: 11 m Počet míst k sezení: 2 Vlastní váha: 1 195 kg Pohotovostní váha vozu s náplněmi: 1 272 kg Užitečná nosnost: 600 kg (12 cwt) Nejvyšší rychlost: 110 km/hod. Spotřeba na 100 km: 11,8 – 12,5 litrů Nádrž: 28 litrů (15 gallonů) v levém zadním blatníku Motor byl nepatrně víc než dvoulitrový (2 088 ccm) a bylo charakteristické, že výrobce v prospektu uváděl kde co, jen ne jeho celkový výkon v koních. Odjakživa platilo, že když jste se v Anglii zeptali „jaký má motor výkon?“, obvykle zněla odpověď, že „dostačující“… Blok motoru měl vkládané mokré vložky válců, vyrobené z odstředivě lité, speciální válcové litiny, odolné vůči opotřebení. Ventily byly visuté, v hlavě válců, ovládané přes vahadla tyčkami (rozvod OHV). Klikový hřídel se točil ve třech kluzných ložiskách a poháněl vačku poháněl pomocí víceřadového zubového řetězu. Benzín ke spádovému karburátoru Solex down-draught dopravovalo membránové čerpadlo A.C., umístěné na levé straně bloku motoru a poháněné mechanicky, okrouhlým výstředníkem na vačkovém hřídeli. U prvních sérií vozů byl uváděn stupeň komprese 1 : 6,7. Počínaje rokem 1952 ale výrobce lehce přitvrdil, takže v pozdějších propagačních materiálech se následně objevila hodnota 1 : 7.
Na motor navazovala jednokotoučová suchá spojka tradičního britského výrobce Borg & Beck s lamelou o průměru 9“ palců (tj. 228 mm), která přenášela kroutící moment motoru na převodovku sice jen třírychlostní, zato ale se všemi dopřednými stupni synchronizovanými. Převodovka měla v zadní části nástavec, uvnitř něhož byl drážkový hřídel s posuvným protikusem, eliminující změnu délky kardanu při propérování zadní nápravy. Vlastní kardan tak mohl být pevný, s křížovými klouby na obou koncích.
Čtyřdvéřový Vanguard Saloon byl veřejností přijat velmi dobře, i když domácí zákazníci si museli počkat, protože první dva roky šla většina produkce hlavně na export. Kvůli tomu se vůz vyráběl jak s pravostranným, tak i levostranným řízením. Mezitím naběhla do výroby pětidvéřová kombi karoserie, označovaná jako „Estate“ a od ní pak odvozené dvě verze užitkové. Palubní deska obsahovala sdružený přístroj, v němž kromě tachometru byly elektrické hodiny, benzinoměr, tlakoměr oleje a teploměr vody. Směrovky se zapínaly přepínačem uprostřed volantu, po projetí zatáčky se vypínaly automaticky. Kapota motoru se otevírala z místa řidiče a ruční brzda ovládala dlouhou hákovitě zahnutou pákou, visící zcela vpravo zpod palubní desky. Chromované kliky dveří i spouštění oken ovšem byly ještě poplatné módě předválečných let. Na snímku je provedení z roku 1950. Vůz na snímku je provedení z roku 1952 v barvách Royal Air Force.
Už v klukovských letech jsem s údivem zíral, jak se Standard Vanguard, začátkem padesátých let se objevující v motoristickém tisku, podobá Pobědě GAZ M-20, kterou první prodanou v Liberci měl můj strejda. Byl na ni v té době sice náramně hrdý, ale neměl rád komunisty ani Rusy. Tvrdil, že Rusové nikdy nic vlastního nevymysleli a že Poběda je napůl kopií V8 Forda a napůl Vanguarda.
No, nejspíš neměl pravdu, protože já se o řádku let později, to už na prahu dospělosti, dověděl, že první Vanguard vyjel z fabriky v Coventry až dobrý rok po tom, co už Sověti Pobědu GAZ M-20 vyráběli. A co víc, že Poběda byla ve skutečnosti mnohem modernější než Vanguard. Na rozdíl od něj už totiž měla samonosnou karoserii. Ale: prohlédněte si obrázky obou vozů sami a uznejte, že jejich podoba, až na to třetí boční okénko Vanguardu, je až zarážející… |