JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Foto a stručný popis jednotlivých exponátů musea.

 vyhledávání:


Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


JAWA 250 Rikša - typ 80


Jawa Rikša v nákladním provedení, doplněná o dokoupené kolenní kryty.
Užitková nákladní verze, vycházející z motocyklu Jawa 250 - Pérák.
Demontáží zadního blatníku, kola a kluzáků pérování a následným připojením pomocného rámu s pevnou zadní nápravou se samosvorným diferenciálem, se z normálního motocyklu stala tříkolka, na kterou bylo možno namontovat nákladní karoserii.
Tento stroj původně sloužil u spojových montérů v Milevsku.
Na dřevěné lavici za řidičem by měl být nízký, koženkou potažený, sedák. V době, kdy jeho používání u národního podniku už nebylo aktuální, byl stroj odprodán do soukromých rukou. Posledním majitelem byl p. Mičan z Českých Budějovic, který s ním postupně "postavil" dva rodinné domy a pak stroj až do téměř úplného zrezavění sloužil na statku u Trhových Svin. Jeho renovace proto byla dost obtížná a náročná. Trvala přes devět měsíců a dokončena byla až v roce 2002.
Nyní je stroj plně provozuschopný a po stránce originality odpovídá době, kdy byl používán, včetně například takové úpravy, jako bylo přemístění přední číslové tabulky na boky blatníku, což požadovala změna předpisů v šedesátých letech.
Citlivým restaurátorem tohoto poměrně vzácného stroje byl Pavel Šesták z Českých Budějovic.
Na jaře 2014 byl stroj zapůjčen jako exponát pro výstavu "POŠTA JEDNOU STOPOU", pořádanou od 21. června 2014 v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě (v areálu cisterciáckého kláštěra).