![]() |
JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUMČeské Budějovice |
|
exponáty archiv kresby cestopisy publikace dílna tisk | ||
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.
|
||
![]() ![]() Petr Hošťálek Motoristický publicista, historik a grafik. Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.
Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz). |
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu autorů stránek !
Často navštěvované: JAWA 250 soutěžní ÚDA Praha - 1951 STADION S 23 - 1962 (export Holandsko) PETRÁK Speciál 2 x 125 ccm - 1949 JIKOV - karburátory motocyklové OGAR 350 (Jawa) - 1948
Poslední aktualizace:
10.3.2025 E - ESO - motokros MC Motocykly civilní - DOUGLAS 2¾ HP - 1914 5.3.2025 Š - ŠKODA 1101 osobní vozy |
|
HENSCHEL nákladní typ 33 G 1
Původní článek pro Truck Magazin (leden 2008) od Petra Hošťálka.
Šestikolový terénní Henschel 33 G 1
Od první světové války uběhlo sotva deset let a Německo už se zase začalo plánovitě vyzbrojovat. Všeobecně panoval názor, že válka se prohrála jen souhrou nešťastných rozhodnutí, ta příští, že už se vyhraje. Hlavní je se na ni dobře připravit! Po zkušenostech z války první požadovala Říšská branná moc (Reichswehr) vozidla, schopná provozu ve ztížených podmínkách. Nejlépe v každém terénu. A tehdejší filozofie říkala, že to mají být vozidla šestikolová, s pohonem obou zadních náprav. To proto, že dvě hnací nápravy za sebou projedou v blátě víc než jedna. Do pohonu přední nápravy se zatím ještě žádné firmě nechtělo, známé typy kloubů jednak omezovaly rejd předních kol, jednak se, dost oprávněně, pokládaly za choulostivé a zranitelné řešení. V kategorii středních šestikolových vozidel byl jako ideální vybrán inovovaný Henschel 33 D 1, který naběhl do výroby v roce 1933 a dělal se pak až do roku 1942. Byl vyráběn ve velkých počtech a ve spoustě verzí. Jako valník s plachtou, určený buď pro dopravu mužstva, nebo nákladů, jako uzavřený skříňový i třebas jako speciální cisternový, kde jeho schopnost pohybu v nezpevněném terénu s oblibou využívala Luftwaffe pro tankování letadel na polních letištích, nebo v provedení jako stříkačka s cisternou k jejich hašení. Viják byl poháněn od převodovky krátkým kloubovým hřídelem přes úhlový převod, umístěný přímo pod sedadlem řidiče a do funkce se zapínal krátkou ruční pákou před sedadlem.
Motor vozu byl u obou verzích řadový vodou chlazený šestiválec s ventily v hlavách válců (OHV). Benzínové provedení mělo obsah 10.857 ccm, kompresní poměr 1:5 a se dvěma karburátory Pallas dávalo 100 koní při 1.600 ot./min. Od roku 1936 byly karburátory Pallas nahrazeny modernějšími karburátory Solex.
Spojka byla suchá, vícelamelová a všechny verze vozu měly stejnou čtyřstupňovou převodovku systému Henschel, doplněnou o pátý, extrémně pomalý převod, určený do těžkého terénu. Tím se firma vyhnula nutnosti další redukční převodovky.
Pevné zadní nápravy neměly obvyklou hrušku s talířem, nýbrž šnekový převod. První náprava byla poháněna přímým kardanem od převodovky, bez středového uložení v rámu, druhou nápravu poháněl krátký propojovací hřídel od nápravy první.
Všechna kola měla dělené ráfky na šestipaprskových litých středech Simplex, pneumatiky byly terénní, rozměru 7,50 – 20 Gelände, obě zadní nápravy měly dvojmontáže. Šestikolové Henschel již měly vzduchotlakové brzdy Knorr, působící na čelisti brzdových bubnů obou zadních náprav. Na obě zadní nápravy pak také působila také mechanická ruční brzda a kromě toho, prostřednictvím kardanu, i zpomalovací brzda motorová. Přední kola vozu nebyla brzděna vůbec! Elektrická výzbroj byla u všech vozů dvanáctivoltová. Benzínové verze si vystačily s jedinou olověnou baterií 12V / 105 Ah a s dynamem 12V/130 W. Diesely měly dvě baterie 12V / 150 W, které byly při startování propojené nožním spínačem do série. Dynamo bylo v tom případě 24 V/500W.
Zatímco původní první provedení z roku 1929 mělo nápadně vysokou uzavřenou kabinu (dosahovala prakticky až do výše plachty), většina vozů nových sérií, stavěných od roku 1933, měla kabiny otevřené, jen s natahovací plátěnou stříškou. Armáda v té době prosazovala možnost demontáže oblouků plachty, sklopení střechy kabiny i sklopení čelního okna, kvůli eventuelnímu projetí pod překážkou, sníženým mostním profilem a podobně. Uzavřená kabina se dělala tudíž jen u vozů s pevnými skříňovými nástavbami.
Charakteristickým prvkem vozu byl chladič se šesti výměnnými sekcemi a před ním montovaný rozměrný trubkový rám. Ten měl chránit celý předek vozu, přičemž jeho boční konce zároveň dávaly řidičovi přesnou informaci o šířce vozidla.
Šestikolové Henschely se vyznačovaly velmi robustní konstrukcí, což znamenalo poměrně značnou vlastní váhu v kontrastu k udávané nosnosti tři tuny. Pohotovostní váha valníku byla totiž přes šest tun(!), konkrétně 6.100 kg a u licenčního Magirusu dokonce 6.450 kg.
Tomu odpovídala i nemalá „chuť“. Benzíňáky měly spotřebu 45 litrů na sto po silnici a 60 litrů v terénu, diesely 30 litrů nafty po silnici a 45 v terénu. Na druhou stranu to byly vozy, jejichž vlastnosti si německé velení velice pochvalovalo. Byly odolné vůči tvrdšímu zacházení, měly dobré vlastnosti v terénu a hlavně, zvláště v dieselovém provedení to byly jednoznačně lepší vozy, než s jakými disponoval nepřítel. Snad jedinou jejich slabinou se v praxi ukázalo obtížné startování v extrémních mrazech na ruské frontě.
Galerie fotografií z nasazení během druhé světové války
Vyobrazení je z německé příručky D 600 "Anhaltswerte über Karaftfahrzeuge und Gerät", vydané Říšskou tiskárnou v Berlíně 10. 4. 1940. |