JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


ITAR 750


Motocykl Itar v předmnichovské československé armádě. Na zádi sidecaru je vidět reservní kolo (včetně kónického ráfku špalíkové brzdy). Vzadu stojí otevřený důstojnický automobil Tatra typ U. Výrobce:
J. Janatka, Praha-Smíchov, Štefánikova 30
Motocykl originální konstrukce ing. Josefa Zubatého z jinonické továrny Walter. Jeho charakteristickým rysem byl dvouválcový čtyřtaktní motor s protilehlými válci (boxer), avšak uložený v rámu podélně, jedním válcem dopředu a druhým dozadu. Původní Zubatého koncept pocházel údajně již z roku 1917, ale firma Walter tento motocykl nikdy nevyráběla a podklady prodala Janatkově firmě.
Janatkovi se podařilo uzavřít zakázku s novou československou armádou, na základě které armádě do roku 1926 řadu motocyklů dodal.
Menší množství strojů ITAR bylo prodáno i soukromým zájemcům, ale když v roce 1926 armáda další objednávky odřekla, nestačilo to k udržení firmy.
Na tomto snímku je Itar se sportovním doutníkovým sidecarem z hliníkového plechu, za jehož řidítky sedí pan Josef Pšaidl. Pozoruhodný je na motocyklu namontovaný luxusní francouzský reflektor Marchal, doplněný hledacím reflektorem na řidítkách.
V pozadí je vidět předek lehkého nákladního vozu Škoda 104.
A ještě jednou Pepík Pšaidl se svým motocyklem Itar, tady v doprovodu dvou spolujezdců.