JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUM

České Budějovice

exponáty     archiv     kresby     cestopisy     publikace     dílna     tisk
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.

 vyhledávání:

A
B
C
Č
D
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
O
N
P
R
S
Š
U
T
W
V
Z

Petr Hošťálek

Motoristický publicista,
historik a grafik.
Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea
v Českých Budějovicích.


Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz)
.
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu
autorů stránek !


KRUPP - vojenský šestikolový L2H "Protze"


Lehký šestikolový 6x4 vůz se vzduchem chlazeným motorem, vyráběný pro německou armádu v letech 1933 - 1942.

Výrobce:
Fried. Krupp A.G., Abteilung Kraftwagenfabrik, Essen.
V rámci postupného znovuvyzbrojování Německa po první světové válce vypsal v roce 1929 Waffen-Amt (německý zbrojní úřad) požadavek na lehký nákladní vojenský automobil o nosnosti 1,5 tuny, který měl mít zvýšenou průchodnost terénem a schopnost překonávat nejméně půlmetrové brody.
Šestikolový Krupp L2H 43, vyznačující se značně neorthodoxní konstrukcí, byl výsledkem vývoje, který tomuto požadavku věnovalo Oddělení automobilní výroby (Abt. Kraftwagenfabrik) zbrojařské společnosti Fried. Krupp A.G., Essen.
První prototyp byl představen již v roce 1930
Od pozdějšího sériového provedení se lišil tvarem předku, především vysokou kapotou motoru, a absencí otočně uložených pojezdových rezervních kol.

Z tohoto rozměrového náčrtu je zřejmé, jak značné propérování jednotlivých zadních kol umožňovala konstrukce jejich zavěšení na příčných nad sebou uložených ramenech.
Definitivní provedení
mělo výrazně spadající kapotu, kvůli které si vůz vysloužil přezdívku „Protze“ („nosáč“).
Podvozek byl doplněn o pevnou osu nesoucí valivé rezervy (usnadňující přejíždění příkopů a zákopu) a sériová výroba byla následně zahájena v roce 1933.
Motor Krupp M 612
V počátcích výroby byl vůz zkoušen a v menším počtu i vyroben se vznětovým předkomůrkovým motorem M 612, což byla dieselová varianta s vrtáním ø 100 mm, obsahem 4,1 litru a kompresí 1 : 17.
Pro armádní použití ale byl následně shledán jako výhodnější motor benzínový, zejména pro lepší startovatelnost a pro jednodušší opravy v polních podmínkách.
Motor Krupp M 304
Definitivní pohonnou jednotkou sériových vozů se stal plochý (boxer) čtyřválcový vzduchem chlazený motor Krupp M 304 vlastní konstrukce, uspořádáním dost připomínající motory Tatra. Byl shodný s motorem, montovaným do dvouapůltunových civilních náklaďáků Krupp L 2,5 H. Firma o tomto motoru tvrdila:
„ Svou konstrukcí je vzduchem chlazený motor Krupp tohoto času jedinečný a v souhrnu svých vlastností nedostižný. Je životně důležitým srdcem našich vozů…
Jednotlivé ležatě uspořádané válce jsou jednoduše a přístupně demontovatelné, přičemž plochý motor zajišťuje nízkou stavební výšku agregátu, tím nízké těžiště a dobré jízdní vlastnosti vozu. Provoz a údržba je jednoduchá a levná, protože odpadá celý systém vodního chlazení. Není tu chladič, žádná vodní pumpa, žádné hadice. Odpadá jakákoliv kontrola, plnění nebo vypouštění chladiče, odpadá možnost zamrznutí.“
Snad jedinou nevýhodou tohoto motoru proti původně zkoušenému dieselu byla poněkud vyšší spotřeba, což ale v počátcích války ještě nikdo neřešil...
Civilní dvouapůltunový Krupp 2,5 H, který používal stejný motor - buď diesel M 612, nebo benzíňák M 304.
Schema uspořádání motoru s rozvodem OHV (ventily v hlavách) - vačkový hřídel byl vespod, poháněný párem čelních ozubených kol. Základem motoru M 304 byla kliková skříň, v níž byl ve dvou kluzných hlavních ložiskách uložen klikový hřídel a pod ním, poháněný čelními rozvodovými koly, hřídel vačkový. Žebrované válce motoru byly jednotlivé, ke skříni šroubované ze stran a vrchní část jejich hlav trčela do prostoru podběhů předních kol vozu (jako u vozů Tatra).
Chlazení obstarával mohutný ventilátor na předním konci klikového hřídele. Součástí oběžného kola ventilátoru bylo dynamo s průchozím hřídelem, jehož přední konec, opatřený roztáčecí rohatkou, trčel z masky vozu a sloužil k nouzovému startování motoru klikou.
Mazání bylo tlakové, zajišťované zubovým čerpadlem a doplněné obtokovým výměnným filtrem Knecht. Provozní náplň činila 10,5 litru jednotného motorového oleje, používaného Wehrmachtem.
Krupp L2H 43 Výkon motoru byl, podle různých prospektů a podle toho, zda šlo o civilní nákladní vůz L 2,5 H (na prvním obrázku), či vojenský šestikolový L2H 43(na druhém obrázku), udáván hodnotami 52, 55 a od roku 1936 dokonce hodnotou 60 koní při 2.500 otáčkách.
Podvozek
Pokud byl pro nákladní resp. vojenský terénní vůz nezvyklý vzduchem chlazený boxer motor, pak ještě nezvyklejší bylo uspořádání podvozku. Jeho konstrukce byla všechno možné, jen ne jednoduchá!
Tato fotografie z armádních zkoušek podvozku definitivního provedení je dnes uložená v německém Bundesarchivu.
Rám
Vůz měl velmi úzký, vpředu se rozšiřující, rám ze dvou lisovaných ocelových U-podélníků, mezi nimiž seděl motor, sešroubovaný do jednoho celku s převodovkou ZF Aphon Gb 35 L. Za hnacím agregátem byla napříč rámu upevněna masivní roura, uprostřed mírně vyhnutá přes hnací hřídel od motoru, na jejíchž koncích byly otočně uložené rezervy.
Záběr, z něhož je názorně vidět, jak otočně uložené rezervy snižovaly riziko uváznutí vozu dosednutím "na břicho" při zdolávání zákopů, příkopů nebo extrémních zlomů terénu.
Převodovka
nebyla vlastní konstrukce, firma Krupp ji kupovala od renomovaného výrobce Zahnradfabrik Friedrichshafen A.-G., a vyznačovala se čelními koly se šikmým ozubením ve stálém záběru a nepřímým řazením.

Předlohová skříň
byla vcelku s rozvodovkou první zadní nápravy uložena v zúžené zadní části rámu a s hnacím agregátem ji spojoval dlouhý hřídel, opatřený na obou koncích celokovovými Hardy-Spicer klouby.
Rozvodovka druhé zadní nápravy, rovněž pevně usazená mezi podélníky rámu, pak byla s rozvodovkou první zadní nápravy propojena krátkým spojovacím hřídelem, také osazeným stejnými Hardy-Spicer klouby.

Přední náprava
byla pevná, standardně zavěšená na dvojici podélných listových per.
Detail uložení svařovaných trojúhelníků se společnou pružinou zadního pérování. Zavěšení zadních kol
bylo sice "německy perfektní" a precizní, ale v důsledku toho značně složité:
Každé z kol mělo svůj vlastní paralelogramový závěs, tvořený dvojicí nad sebou umístěných ramen. Ramena byla trubková, svařovaná, každé mělo vevařenou křížovou výztuhu a každé bylo uložené ve čtyřech otočných bodech. Napříč rámu pak byl přinýtován třídílný most s čepy, na nichž byly kyvně uložené dvojice vylehčených plechových trojúhelníků. Ty byly konci delších ramen spojené se závěsy kol a kratšími se opíraly o vodorovně uložené spirálové pružiny zadního pérování, společné pro obě sousední kola.
Celá soustava zavěšení a pérování zadních kol obnášela neuvěřitelných 42 otočných spojů, které všechny bylo potřeba pravidelně mazat jednotlivými mazničkami, plus další čtyři otočné spoje v táhlech zadních hydraulických pákových tlumičů. A to ani nepočítaje osm jehlových křížových kloubů na hnacích poloosách, taky opatřených mazničkami!
Jako celek muselo být tohle řešení jednak velmi náročné na přesnost při výrobě, jednak i na pravidelnou údržbu v provozu. Především ale bylo drahé. A v případě poškození značně složité při zajišťování dodávek náhradních dílů na frontu - obzvlášť ve světle toho, že současně s typem Krupp L2H 43 bylo ve výzbroji Wehrmachtu zařazeno sedm dalších šestikolových 6x4 automobilů kategorie do dvou tun nosnosti, přičemž každý byl jiné konstrukce a od jiného výrobce!
Technická data Krupp L2H "Protze"

Motor benzínový: čtyřtaktní OHV
Typ: Krupp M 304
Počet válců: 4, protilehlé (boxer)
Vrtání: Ø 110 mm
Zdvih: 160 mm
Obsah: 3.308 ccm
Normální otáčky: 1.500 ot./min. při rychlosti 43 km/hod.
Výkon na brzdě: 55 Ks (40 kW) při 2.500 ot./min.
Výkon motoru typ M 305: 60 ks (44 kW) při 2.500 ot./min.

Motor naftový: předkomůrkový čtyřtaktní Diesel
Typ: Krupp M 612
Počet válců: 4, protilehlé (boxer)
Vrtání: Ø 92 mm
Zdvih: 130 mm
Obsah: 3.460 ccm
Normální otáčky: 1.500 ot./min. při rychlosti 43 km/hod.
Výkon na brzdě: 5O Ks při 1.500 ot./min.
Kliková skříň: tunelová, z hliníkové slitiny
Válce motoru: jednotlivé, ze šedé litiny
Ventilový rozvod: OHV (visuté ventily v hlavě, ovládané tyčkami přes vahadla)
Pohon vačkového hřídle: čelními koly se šikmým ozubením
Počet hlav. ložisek: 2, kluzná
Písty: z lehké legované slitiny
Hlavy motoru: jednotlivé, z lehké slitiny
Ojnice: ze speciální legované oceli
Chlazení: vzduchové, ventilátorem na předním konci klikového hřídele
Mazání: tlakové oběžné se dvěma zubovými pumpami (dvojčité)
Filtr oleje: obtokový, umístěný vpředu pod motorem
Vstřikovací čerpadlo:
Trysky:
Pořadí vstřiku: 1-3-2-4
Doprava paliva: pístovou pumpičkou
Filtry vzduchu: dva s olejem vlhčenými drátěnými vložkami

Dynamo: 12 Volt / 300 Watt (na předním konci klikového hřídele)
Spouštěč: 12 Volt, 2,5 PS
Baterie: 12V / 65 Ah

Spojka: jednolamelová suchá
Převodovka: ZF Aphon, 4-rychlostní se zpátečkou
Převody:
1.stupeň - 1 : 9
2.stupeň - 1 : 5,35
3.stupeň - 1 : 2,67
4.stupeň - 1 : 1,68
Zpátečka 1 : 7,3

Řazení: přímé, pákou uprostřed vozu
Přenos síly na zadní nápravy: dvoudílným kardanem
Zadní nápravy: s předlohou

Přední náprava: pevná, kovaná, uložená na podélných listových perech
Řízení: šnekem a segmentem, bez posilovače

Zadní nápravy: hnací, dělené, tvořené paralelogramovými svařovanými rameny
Pérování vzadu: společným vodorovným spirálovým perem na každé straně
Rozvodovky: s kuželovými diferenciály s uzávěrkami

Nožní brzda: Knorr tlakovzdušná, čelisťová na všechna kola
Ruční brzda: mechanická, na zadní kola

Kola:
Pneumatiky:

Rozchod vpředu: 1.865 mm
Rozchod vzadu: 1.752 mm
Světlost: 225 mm
Brodivost: 600 mm
Průměr otáčení: 14,5 m

Délka: 5.100 mm
Šířka: 1.930 mm
Výška: 1.960 mm

Váha: 2.450 kg
Nosnost: 3.600 - 3.750 kg dle provedení
Povolené zatížení na háku: 1.000 kg

Počet míst v kabině: 3

Nejvyšší rychlost: 70 km/hod.
Spotřeba benzínu: 32 litrů / 100 km
Spotřeba oleje: 1,2 l / 100 km
Nádrž: 110 litrů
Akční rádius na silnici: 400 km
Akční rádius v terénu: 275 km
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Krupp L2H byl vyráběn v celé řadě karosářských verzí:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krupp L2H jako lehký světlometný vůz Kfz. 83 provedení I.
Krupp L2H jako lehký světlometný vůz Kfz 83 provedení II.
Krupp L2H Protzkraftwagen Kfz 69
Krupp L2H jako lehký protiletadlový Falkkraftwagen Kfz 81.
Krupp L2H jako luxusní velitelský kabriolet - v tomto provedení bylo realizováno pouze malé množství vozů.
Snímek defektu - upadlého předního kola - je z tažení generála Guderiana do Ruska v roce 1941, dokumentární fotografii pořídila motospojka z Guderianova štábu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Krupp L2H - archiv fotografií:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Známý záběr z okupace Prahy v březnu 1939 - kolona vozů Krupp L2H "Protze" a v popředí motospojka na těžkém motocyklu BMW R 11 se sidecarem.