![]() |
JIHOČESKÉ MOTOCYKLOVÉ MUSEUMČeské Budějovice |
|
exponáty archiv kresby cestopisy publikace dílna tisk | ||
Abecedně řazené materiály k vozidlům z celého světa.
|
||
![]() ![]() Petr Hošťálek Motoristický publicista, historik a grafik. Ale také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Restaurátor historických motocyklů, soustředěných do exposice Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích.
Dotazy a připomínky ke stránkám prosím zde
(hostalek@tiscali.cz). |
Veškeré texty, fotografie a kresby uvedené na těchto stránkách je zakázáno dále publikovat bez souhlasu autorů stránek !
Často navštěvované: STADION S 22 - 1964 STADION S 22 - 1962 (exportní) PETRÁK Speciál 2 x 125 ccm - 1949 JAWA 500 OHC model 15 - 1953 2004 - Renovace vojenského soutěžního "péráka"
Poslední aktualizace:
16.4.2025 Tiskové zprávy - 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH - 2013 14.4.2025 Tiskové zprávy - Zemřela Jaroslava BRUTAROVÁ Ostatní - Rudolfinum - Zbraslav 2025 - plaketa |
|
ŠKODA nákladní typ 304 a 306
Původní článek pro Truck Magazín (únor 2008) od Petra Hošťálka.
Výrobce: Auto-Škoda ASAP Akciová společnost pro automobilový průmysl, Praha II.
Nákladní vozy řady Škoda 304 a Škoda 306 byly vyráběny od roku 1929 až do roku 1939, tedy velmi dlouho. Prakticky celé desetiletí tvořily nosný program škodovky v kategorii středně těžkých náklaďáků s benzínovými motory a k jejich ústupu ze slávy došlo až s příchodem dieselových motorů.
Deset let je ve výrobě automobilů skutečně dlouho a tak, i když se jednalo o koncepčně velmi zdařilé typy, došlo v průběhu jejich výroby k řadě modernizačních zásahů.
Tato fotografie valníku typ 304 je z "Revue Škoda", vydané v roce 1929. Takže pod označením Škoda 304 i Škoda 306 lze najít fotografie hranatých vozů na ještě plném pryžovém oráfování i již zaoblené náklaďáky a autobusy z let těsně před druhou světovou válkou. Rozdíly mezi řadou 304 a 306 byly minimální, ve skutečnosti se jednalo o téměř shodné vozy, lišící se, jak označení napovídalo, montáží buď čtyřválcového, nebo šestiválcového, motoru. který díky oráfování plnými pryžovými obručemi vypadá z dnešního pohledu velmi archaicky. Ač vozy Škoda řady 304 a 306 od samého začátku měly pneumatiky, armáda lpěla na plných obručích, snad kvůli jejich nezranitelnosti v případě průstřelu. Na rozdíl od většiny ostatních vozů tohoto typu, byl vybaven dvojitým předním nárazníkem z pásové oceli. z prospektu, vydaného Průmyslovou tiskárnou v Praze v roce 1929. Dobře je vidět vodní pumpa, poháněná hřídelem ze skříně rozvodu a za ní kombinované dynamo s magnetem Scintilla. V horní části spojkové skříně je uložen starter Scintilla, který měl výkyvný patorek, zabírající do zubu setrvačníku ze strany. Na boku převodovky je tříválcový kompresor vzduchotlakových brzd, který měl písty nestejného průměru. Zajímavostí byly také dva kuželové kohouty, které jsou vidět na boku olejové vany. Jeden je ve výši maxima, druhý ve výši minima olejové hladiny. Jejich otevřením se kontrolovalo množství oleje v motoru. tady již s namontovaným chladičem. Jedná se o mírně inovované provedení z roku 1932. Štíhlá šikmá páka, spojená táhlem s hřídelkou karburátoru, která je vidět těsně za chladičem, je hlídání maximálních otáček motoru odstředivým regulátorem, umístěným uvnitř skříně rozvodu. Na masce chladiče je dobře vidět vylisovaný nápis Škoda, doplněný kruhovým znakem, stříkaným barvou přes plochu voštin.
Základní charakteristika typu Škoda 304, uváděná továrnou v prospektu z roku 1932 :
Valník ŠKODA 304 jest střední nákladní vůz pro maximální zatížení 3500 kg. Má úsporný čtyřválcový motor o výkonu 50 ks, který zaručuje při značné dopravní rychlosti ekonomický provoz. Ložná plocha 2000 x 3400 mm. ŠKODA 304 poskytuje každému odvětví obchodních a průmyslových podniků nejlevnější kilometr-tunu, neboť splňuje takřka plných 100% transportních požadavků své třídy. Rychlostní převody jsou odstupňovány tak, že při značné dopravní rychlosti překonává vůz snadno až 15% stoupání. Tento typ hodí se obzvláště dobře pro dopravu v normálním terénu a provoz lokální. Podvozek typu 304 N se sníženým rámem, opatřený pneumatickou brzdou, lze karosovati jako autobus pro 19 sedících a 9 stojících osob, neb co vůz vyhlídkový pro 22 sedících osob. Tím je vytvořeno dokonalé vozidlo pro hromadnou dopravu osob.
Podvozek tvořil žebřinový rám, snýtovaný z ocelových podélníků a šesti příček. Základní provedení mělo podélníky rovné, snížené provedení, označované 304 N nebo 306 N mělo podélníky vyhnuté přes zadní nápravu.
Rám sníženého provedení se používal pro montáž autobusových karoserií, nebo pro speciální valníky. Rámy typů 304 a 306 se lišily přední částí, která musela být pro šestiválcový motor podstatně delší. Zadní nápravu tvořila dělená skříň diferenciálu, ke které byly přišroubované kónické polonápravy, nesoucí na svých koncích ložiska kol. Hnací poloosy nepřenášely váhu vozu, byly namáhané pouze na krut. Klikový hřídel čtyřválcového motoru typu 304 měl tři, u šestiválcového typu 306 čtyři hlavní ložiska. Obě provedení měla spoustu shodných dílů. Patřily mezi ně ojnice, písty, hlavy, které byly společné vždy pro dvojici sousedních válců, setrvačníky, i například celé odlitky prsou motoru, kde byla skříň rozvodu, ústrojí roztáčecí kliky, pohon větráku a uložení chladiče. Karburátor vertikální, Zenith TD o průměru 42 mm, opatřený čističem vzduchu a benzínovým filtrem. Všechny motory měly odstředivý regulátor, spojený se škrtící klapkou karburátoru, který zamezoval překročení maximálně přípustných otáček. Palivová nádrž na 140 litrů benzínu byla zavěšená až na konci rámu, palivo odtud ke karburátoru bylo dodáváno podtlakovým nassavačem.
Motor, v jehož setrvačníku byla suchá kotoučová spojka, byl sešroubován do jednoho celku se čtyřstupňovou převodovkou. Čtyřka byla provedena jako přímý záběr a provedení, značená 306K, nebo 306 NK, měla za převodovkou ještě stálý převod do pomala.
K tomu se v prospektu uvádělo: Rychlostní převody typů 306 K a 306 NK jsou doplněny stálou převodovou redukcí k docílení větší stoupavosti. Tyto vozy se hodí pro dopravu i na velmi kopčitých silnicích. Přípustné stoupání jest až 28%. Úměrně tomu jest snížena rychlost vozu, která obnáší max. 35 km/hod. Vzduchotlaké brzdy měly k disposici tříválcový pístový kompresor, montovaný po levé straně převodovky, dva čtyřicetilitrové vzduchojemy, regulátor tlaku, pojistný ventil s píšťalou a dvojitý kontrolní tlakoměr. Soustava byla vybavena i kohoutem pro plnění pneumatik a u posledních provedení také přípojkou pro vlečný vůz. Výjimku tvořily vozy dodávané československé armádě, které bylo možné spatřit na archaicky vypadajících litých kolech s oráfováním z plné gumy. Armáda z titulu poškození pneumatik průstřelem dlouho upřednostňovala plné obruče. Přední sklo bylo se sloupkem uprostřed, před řidičem vodorovně dělené, vyklápěcí. Sedadlo bylo pérované (gaučová péra) a bylo potažené omyvatelnou koženkou. Pod sedadlem byl prostor pro nářadí a baterii. Kropicí vozy, stříkačky, vozy pro dopravu dobytka, vozy pro dopravu mléka v konvích, vozy pro dopravu sudů, pro dopravu různých sypkých materiálů, sklápěcí vozy hydraulické i mechanické, cisterny pro dopravu pohonných hmot a přepravníky uhlí s odnímatelnými zásobníky.
Samozřejmostí byly karoserie autobusové, které se dělaly standardně ve dvou provedeních: s lavicemi podél pro 19 sedících a 9 stojících osob a se sedadly napříč, pro 21 sedících a 4 stojící osoby.
Autobusy byly vybaveny topením, ohřívaným výfukovými plyny, které se dalo z místa řidiče regulovat. Podlaha byla kryta linoleem, prostor u řidiče vzorovaným hliníkovým plechem. Větrání mělo centrální kanál od předního okna a postranní klapky nad bočními okny. V řadě případů zákazníci odebírali pouze podvozky a autobusové karoserie si nechávali stavět podle vlastních představ a přání u cizích karosářských firem. Chladič s niklovanou maskou, kapotu, příčnou stěnu za motorem, přední blatníky, úplné elektrické zařízení se spínací skříňkou, tachometr s denním i celkovým počítadlem, osmidenní hodiny, elektrickou i ruční balónkovou houkačku, mechanický třítunový zvedák, náhradní kolo s pneumatikou, úplnou soupravu nářadí a v případě, že se jednalo o vůz se vzduchotlakými brzdami, také kontrolní tlakoměr. Tehdy byl vůz Škoda 304 nabízen v těchto cenových relacích: Chassis 304 normální: Kč 92.000,- Nízkorámové chassis 304 N: 104.000,- Normální valník 304: Kč 98.000,- Pneumatické brzdy zvlášť: 6.000,- Ruční hydraulické sklopné zařízení zvlášť: Kč 14.000,- Zdroj: Dalibor Feuereisl Snímek: FORTEPAN / Lissák Tivadar, CC BY-SA 3.0 Tehdy byl vyobrazená autobus Škoda 304 N nabízen za cenu 149.000,- Kč. Tehdy byl vůz Škoda 306 nabízen v těchto cenových relacích: Chassis 306 normální: Kč 109.000,- Nízkorámové chassis 306 N: 114.000,- Normální valník 306: Kč 117.100,- Nízkorámový valník 306 N: 124.000,- Převodovka s vývodem pro hydrauliku sklápění (306 K a 306 NK): 13.000,- Ruční hydraulické sklopné zařízení zvlášť: Kč 15.000,- Tehdy byl autobus Škoda 306 N nabízen za cenu 159.000,- Kč. Na přání mohl mít pomalejší horský převod a redukci, což znamenalo navíc příplatek 13.000,- Kč. V tom případě bylo jeho typové označení Škoda 306 NK. Vyobrazený autobus ve skutečnosti není standardní provedení, nabízené za uvedenou cenu, nýbrž značně dražší karoserie typu "Aérable", tedy vyhlídková, s plátěnou stahovací střechou.
Autobus Škoda 306 N typu "Aérable", tedy ve vyhlídkovém provedení s plátěnou stahovací střechou na tovární fotografii a tentýž autobus, jen z druhé strany, na dobovém výstřižku z časopisu "Domov a svět".
|